středa 28. října 2015

Pohankové lívanečky po bavorsku

Je to jeden z nejjednodušších receptů na palačinky nebo lívance. Používám pohankovou mouku, a dělám je bez mléka, pouze s vodou, takže je i pro alergiky na laktózu. Dají se připravovat jako palačinky, lívance, na slano nebo na sladko. V každém případě jsou moc dobré, jednoduché a rychlé. A protože mám nesmírně ráda bavorské vdolky, tak je v tomto případě podávám s tvarohovou šlehačkou a povidly. Ale vaší fantazii se meze nekladou.


Ingredience: (pro 2 osoby)
200-250 ml vody
1 vejce
špetka soli
100 g pohankové mouky
špetka prášku do pečiva
přepuštěné máslo

Tvaroh 250g
smetana ke šlehání 200 ml 
lžička javorového sirupu
 povidla, rum, skořice

Postup:
 Vejce si vyšleháme s vodou a přidáme špetku soli. Množství vody je závislé na tom, jestli chceme připravit palačinky nebo lívance. Na lívance potřebujeme těsto hustší a palačinky zase mohou být více lité. Poté přidáme mouku a trochu prášku do pečiva. Dle potřeby můžeme mouku ještě dosypat. Těsto promícháme a dáme odležet alespoň na 30 minut do lednice. Poté smažíme lívanečky na trošce přepuštěného másla a podáváme s vyšlehaným šlehačkovým tvarohem a povidly smíchanými s rumem a skořicí.

neděle 25. října 2015

Losos s bazalkovým pestem, hráškovým pyré a teplou zeleninou

Losos je má nejoblíbenější ryba. Je nesmírně zdravý, obsahuje spoustu omega 3, kterého máme ve stravě docela nedostatky, takže, když je možnost koupit ho za rozumnou cenu, vždy si jej připravím. Tento způsob úpravy zdá se mi asi nejšťastnější. Je to lehké, barevné a snoubí se v něm spoustu chutí. A hlavně to nezkoušejte s mraženým ;)

Ingredience (pro 1 osobu):
plátek čerstvého lososa
sůl, pepř
bylinky (bazalka, petrželka, tymián, rozmarýn, libeček, pažitka)
bazalkové pesto asi 2 lžičky

hrnek mraženého hrášku
2 brambory
česnek
cibulka
přepuštěné máslo
sůl, pepř

1 mrkev
1 petržel a kousek petrželky
kousek červené papriky
kousek jarní cibulky
1 šalotka
3 stroužky česneku
1/2 cukety
rýžový olej 1 lžička
trocha vody
sůl, pepř, oregano
bazalkové pesto

Postup:
Lososa opláchneme a osušíme. Z obou stran jej nasolíme a opepříme. Nasekáme si bylinky, čím víc tím lépe a bazalkové pesto vetřeme spolu s bylinkami do lososa. Kterého takto naloženého umístíme odpočinout alespoň na chvíli do lednice.
Brambory si povaříme v osolené vodě. Hrášek si orestujeme na cibulce a česneku a přidáme k bramborám. Následně vodu zcedíme. A rozmixujeme na pyré. Dochutíme solí nebo pepřem.
Zeleninu nakrájíme nadrobno, ochutíme ji a dáme ji na pánev s troškou rýžového oleje, podlijeme trochou vody a přiklopíme pokličkou. Dusíme asi 20 minut. Poté dáme na pánev lososa a osmažíme jej z obou stran. Dochutíme citronem a balsamicem.


sobota 24. října 2015

Mrkvový dort s lehkým krémem

Mrkvový dort jsem vždy chtěla zkusit. Taková ta vlna těchto dortů přišla až když už jsem musela dodržovat bezlepkovou dietu, tak jsem si ho nikde v cukrárně dát nemohla. Řekla jsem si, že už ho konečně musím zkusit sama. Příprava je jednoduchá a poměrně rychlá. Samotný dort ani krém není tak přeslazený, jako některé z receptů, které můžete najít běžně na internetu. Je výborný, zvlášť doporučuju pro milovníky perníků a oříšků.




Ingredience:
 350 g mouky (200 g bezlepkové směsi LaBUMIX a 150 g pohankové)
1 kypřící prášek do perníku
15 g jedlé sody
1 lžička skořice
špetka soli 
4 vejce (žloutky a bílky zvlášť)
150 g třtinového cukru
1 lžíce horké vody
30 g oleje
250 g hustého bílého jogurtu
citronová kůra
vymačkaná šťáva z půlky pomeranče
500 g na jemno nastrouhané mrkve
70 g ořechů nasekaných nahrubo a namočených v horké vodě (lískové a vlašské)

250 g tvarohu
200g krémového sýra
100 g ricotty
2 lžičky medu
2 lžíce vanilkového cukru
vanilkový lusk nebo extrakt

Postup:
Smícháme sypké suroviny dohromady. Vyšleháme si z bílků sníh a dáme jej stranou. Žloutky si vyšleháme do pěny s cukrem, vodou a citronovou kůrou. Přidáme olej, jogurt a šťávu z pomeranče. Do směsi dodáme mrkev a okapané oříšku a potom sypkou směs, vše důkladně vyšleháme a opatrně do směsi vmícháme sníh z bílků. Těsto nalijeme do dortové formy, kterou jsme si vystlali pečícím papírem a umístíme do vyhřáté trouby na 170 °C a pečeme zhruba 50 minut. Prvních 15 minut doporučuji troubu neotevírat, poté kontroluje propečení špejlí. Mezitím si připravíme krém vyšleháním všech surovin. Po upečení necháme dort vychladnout a následně rozřízneme napůl a naneseme připravený krém, kterým můžeme potřít i horní stranu dortu. Dort je nejlepší, když se trošku záleží. Zdobení nechám na vašem uvážení.

neděle 18. října 2015

Hovězí se zdravou svíčkovou a jáhlovými nočky

Mám moc ráda omáčky. A potom, co jsem se naučila připravovat zdravé knedlíky z jahel, tak jsem chtěla zkusit i nějakou odlehčenou variantu tradiční české klasiky. Svíčkovou už od malička zbožňuji, protože se skládá z mého milovaného hovězího a spousty kořenové zeleniny. A opravdu se dá tato omáčka připravit bez mouky a spousty smetany. Vyzkoušejte, je velmi dobrá.




Ingredience:
1 kg hovězí kližky
kvalitní slanina 10 dkg
půl celeru
5 mrkví
2 petržele
2 plátky citronu
olej
3-4 kusy bobkového listu
5 kuliček nového koření
pepř, sůl
vývar
citronová šťáva, plnotučná hořčice
100 ml smetany na vaření 12%
plátek másla

Jáhlové (Karlovarské) nočky
půl hrnku jahel
hrnek a půl vody
bylinková sůl, petrželka
jáhlová mouka 2 lžíce

Postup:
 Maso si na noc předem prošpikujeme a naložíme v kořenové zelenině a osolíme a opepříme. Poté si jej orestujeme na oleji ze všech stran a vytáhneme. Přidáme kořenovou zeleninu, plátky citronu, koření a podlijeme vývarem. Chvíli zarestujeme a maso vrátíme zpět. Vše vložíme do trouby a pečeme při 180 °C zhruba 2 a půl hodiny (můžeme podlévat). Poté vytáhneme  z trouby, maso si odložíme stranou. Z hrnce dáme pryč koření a rozmixujeme zeleninu. Dochutíme citronovou šťávou, hořčicí a smetanou, chvilku povaříme. Na závěr dáme plátek másla. A podáváme s jáhlovými nočky.
Jáhly propereme, dáme do hrnce a zalijeme vodou a posolíme. Přivedeme k varu a pod pokličkou rozvaříme na kaši, trvá to asi 20 minut. Necháme je vychladit. Poté vmícháme do kaše asi lžíci mouky, nakrájenou petrželku a tvarujeme noky, které můžeme ještě trošku obalit v mouce. Dáme je vařit do osolené vroucí vody, po vyplavání vaříme asi 1 minutu.

sobota 17. října 2015

Tvarohová bábovka z polenty


Toto je velmi dobrá a vláčná bábovka z přirozeně bezlepkové kukuřičné polenty. Nepřidávala jsem vůbec žádný cukr, je doslazována jen medem a datlovým sirupem. Přidejte ovoce, které sami máte rádi, ale k polentě a tvarohu se velmi hodí švestky. Tak ještě můžete využít pokud jste si stihli zamrazit. Je moc dobrá.

Ingredience:
2 hrnky polenty
1 prášek do pečiva
špetka soli

2 vaničkové tvarohy
2 vejce
půl hrnku (med, datlový sirup)
lžička skořice
1/3 hrnku oleje
100 ml kefíru
šťáva a kůra z půlky citronu

ovoce

Postup:
Smícháme sypké ingredience. Mokré ingredience vyšleháme a přidáme posekané ovoce. Nakonec vlijeme tekutou směs k polentě a dáme do bábovkové formy. Pečeme při 180°C asi 20 minut, ale kontrolujeme propečení špejlí.

sobota 10. října 2015

Dýňový cheesecake

Podzimní dezert, který jsem si zamilovala. Vyzkoušejte nebudete litovat. Upéct si ten korpus se opravdu vyplatí, protože pokud zrovna nemáte sušenky, tak tento je daleko lepší, zdravější a krásně křupavý, jako by tam opravdu byly sušenky ;)

Ingredience:
 Korpus:
100 g změklého másla
50 g třtinového cukru
150 g mouky (100g LABUMIX, 50 g pohanková mouka)
lžička skořice
špetka soli
půl lžičky prášku do pečiva

Tvarohovo - dýňová náplň
250 - 300 g  dýně Hokkaidó
500 g tvarohu
2 vejce
75 g medu
200 g krémového sýra (Lučina, Philadelphia, Linessa)
1 lžička skořice
lžička citronové kůry

Postup:
Na korpus si utřeme změklé máslo s cukrem a prosejeme mouku s práškem do pečiva a skořicí. Nezapomeneme na špetku soli. Zpracujeme těsto, které napěchujeme do dortové formy vystlané pečícím papírem a dáme na 15 min zapéct do vyhřáté trouby na 180 °C. 
Dýni upečeme a rozmixujeme na pyré. Přidáme tvaroh, med, vajíčka, skořici a citronovou kůru a vyšleháme. Nalijeme na předpečený korpus a dáme do trouby dopéct na dalších asi 50 minut. 


pátek 9. října 2015

Hovězí guláš po maďarsku a bezlepkové halušky

Dostala jsem výbornou maďarskou papriku a tak, co jiného vyzkoušet než guláš s bezlepkovými haluškymi, které svou jednoduchostí zvládne i malé dítě ;)


 Ingredience:
 3 lžíce oleje
3 velké cibule
uzená paprika a maďarská paprika
3 lžíce hustého rajského protlaku
1 kg hovězí kližky
6 žampionů
sůl, pepř, chilli
vývar nebo voda
5 stroužků česneku
1 -2 lžíce solamylu

Halušky (na 1 porci):
1 střední brambor
špetka soli
1 a půl lžíce bezlepkové mouky Mehl farine od Schaer

Postup:
Na oleji osmahneme cibulku snažíme se dozlatova, ale pokud už to nevydržíme, tak nalejeme trochu vroucí vody a tím se nám krásně sjednotí barva cibulky. Přisypeme papriku (nešetříme) a zamícháme. Přidáme protlak a osolené a opepřené hovězí se žampiony, podlijeme vývarem a přiklopíme a dusíme. Můžeme je dát do trouby  (160°C) a na 2,5 hoďky máme vystaráno. Poté vytáhneme a na plotně  dochutíme česnekem a chilli. Přidáme solamyl rozmíchaný ve trošce vody a necháme ještě chvilku provařit. 
Na halušky nastrouhejte syrový brambor, osolte a přidejte mouku. Tajemství je v tom, že nám ve výsledném těstě musí po zapíchnutí stát lžíce. Do osolené vody vroucí vody děláme halušky přes sítko a necháme je takových 6-8 minut vařit.

neděle 4. října 2015

Jogurtovo-citronová bábovka s makovým mramorem

Už hodně dlouho jsem si přála bábovkovou formu. Ne, že bychom doma žádnou neměli, ale protože jsme vždycky pekly lepkové bábovky, tak jsem nechtěla riskovat kontaminaci. No a konečně jsem si pořídila silikonovou formu, tak jsem se hned dala do pečení. Samozřejmě, že jako první mě napadla klasiská mramorová nebo tvarohová, ořechová jakou dělá babička, ale chtěla jsem zkusit něco nového a neotřelého. A přiznám se, že mi při rozhodování pomohl i jogurt, který jsem nutně potřebovala nějak spotřebovat. A tak vznikla idea bábovky z bílého jogurtu, citronovým těstem a makovým mramorem. A co Vám budu povídat. Prostě ji vyzkoušejte a uvidíte sami. ;)



Ingredience:
2 vejce (žloutky a bílky zvlášť)
75 g třtinového cukru (ale kdo má radši sladší ať si přidá)
150 g bílého jogurtu
50 ml mléka nebo kefíru
90 ml oleje
šťáva z půlky citronu a kůra z celého
200 g mouky (150g směsi LABUMIX 50 g pohanková)
1 prášek do pečiva
špetka soli
2-3 lžíce mletého máku

Postup:
Žloutky vyšleháme do pěny s cukrem. Přidáme olej, jogurt, kefír, šťávu a kůru z citronu a prosátou mouku s práškem do pečiva. Na závěr opatrně vmícháme vyšlehaný sníh se špetkou soli. Asi 1/4 těsta odebereme a zamícháme do ni mák. Bílé těsto nalijeme do formy (silikon nevymazávám a nevysypávám) a na to navrstvíme makové těsto. Dáme do vyhřáté trouby nejprve na 200°C a poté ubíráme na 160°C a pečeme alespoň 30 minut, ale po takových 20 minutách raději kontrolujeme propečení špejlí. Podáváme nejlépe s kávou nebo kakaem a bílým jogurtem. 


sobota 3. října 2015

Jáhlovo-dýňová kaše s ovčím sýrem


Dýňová sezona nám vrcholí a tak doporučuji zkusit jáhly na trošku netradiční způsob. Na slano s pečenou dýní, česnekem a čerstvým ovčím sýrem.

Ingredience:
50g jahel 
1/3 upečené dýně Hokkaido
250 ml vývaru (nebo vody ale v tom případě musíme dochucovat solí)
špetka kurkumy,chilli 
oregano
2 stroužky česneku, sušený česnek
2 lžíce parmezánu
čerstvý ovčí sýr

Postup:
Vývar přivedeme k varu a přidáme oprané jáhly a vaříme asi 10 minut na mírném plameni. Přidáme česnek a na kousky nakrájenou pečenou dýni a koření. Vaříme dalších alespoň 15 minut podle potřeby doléváme vodu. Vypneme var a přidáme parmezán a zamícháme, popřípadě šťouchadlem rozmačkáme, a podáváme s čerstvým ovčím sýrem a jarní cibulkou. Já jsem si přidala ještě pečenou červenou řepu a balzamico.