neděle 31. ledna 2016

Veganský čokosový cheesecake

Nejsem vegan, ale občas si ráda dám něco, co neobsahuje žádné živočišné produkty, abych trochu odlehčila jídelníček. Taková ta teze, že, co je zdravé není dobré, už je snad vyvrácena, takže tento dort skutečně dobrý je a moc. Bez laktózy, vajec, lepku a téměř bez cukru.

Ingredience:
Korpus
70g pohankové mouky
špetka soli, skořice
30g třtinového cukru
lžička kypřícího prášku
lžíce kakaa nebo karobu
4 lžíce vlažné vody a 4 lžíce oleje
50 g hrozinek
kokosový olej + psyllium na vymazání formy

Krémová náplň
půl litru mléka (rostlinné, já použila mandlové)
400 g kokosového mléka v plechovce (ztuhlá část)
150 g kvalitní hořké čokolády
2 lžíce datlového sirupu
vanilkový lusk
20 g agaru

Postup:
Suroviny na korpus smícháme dohromady a dáme do vymazané formy. Pečeme při 180 °C asi 20 minut.
 Agar namočíme do mléka a necháme nabobtnat. Mezitím si vyšleháme kokosové mléko se sirupem a přidáme roztopenou čokoládu. Mléko povaříme chvilku s agarem a semínky z lusku a přilijeme ke kokosovému mléku a čokoládě a důkladně zamícháme. Nalijeme na upečený korpus a necháme přes noc ztuhnout. Posypeme kokosem nebo oříšky.

neděle 24. ledna 2016

Zasněžený mandlový koláč

Tento dezert je docela tématicky zaměřený na počasí, které má venku. Takže i na talíři nám trochu nasněžilo. Ještě pořád bychom měli využít oříšků, které jsme třeba nesnědli přes Vánoce a sušeného ovoce.

Ingredience:
3 žloutky
100 g  třtinového cukru
citronová kůra, špetka soli
250 g tvarohu
60 g změklého másla
100 g pohankové mouky
100 g bezlepkové směsi (DF)
prášek do pečiva
100g mletých mandlí
100 g brusinek (přes noc namočených v rumu a vodě) - přidáme i s rumem

3 bílky
špetka soli
javorový sirup
mandlové plátky

Postup:
Vyšleháme žloutky s cukrem do pěny a přidáme máslo a tvaroh. Prosijeme mouku s práškem do pečiva. A stěrkou nazávěr vmícháme brusinky a mandle. Dáme do vymazané a vysypané (máslo+psyllium) dortové formy. Pečeme při 180 °C 20-25 minut. Vyšleháme z bílků sníh se špetkou soli a nandáme ho na zapečený korpus. Pokapeme sirupem nebo medem a posypeme mandličkami. V troubě  necháme koláč zapéc dokud sníh nebude zlatavý. 

úterý 19. ledna 2016

Pudingový piškotek

Ráda peču nejen pro sebe, ale i pro svou rodinu, takže i pro ty, kteří mají rádi sladší dezerty. Toto je taková buchta, kterou bych doporučila maminkám jejíž děti začínají s bezlepkovou dietou a mají problém jim koupit nebo upéct něco dobrého. Je to rychlá a velmi chutná buchtička, která na rozdíl od některých jiných není vůbec suchá. A s menšími úpravami se dá modifikovat i na verzi bez laktózy.

Ingredience:
Piškot:
4 vejce
1 hrnek cukru krupice
125 g rozpuštěného másla (bez laktózy 100 ml oleje)
půl hrnku mléka (rostlinné)
2 lžíce kakaa nebo Granka
špetka soli
2 hrnky bezlepkové mouky (může být směs Jizerka nebo DF, Labumix nebo Schaer)
1 prášek do pečiva

Puding:
500 ml mléka (rostlinné)
1 lžíce cukru krystal
1 vanilkový puding (Dr. Oetker)
1 lžička skořice
plátek másla
100 g zakysané smetany

skořice a moučkový cukr na posypání

Postup
Vajíčka si vyšleháme s cukrem do pěny, přilijeme máslo a mléko. Přidáme kakao a mouku s práškem do pečiva a zamícháme. Těsto nalijeme na vymazaný a vysypaný plech (kokosem nebo psylliem). A dáme na chvíli do vyhřáté trouby (180 °C) zapéct. na takových 5 minut). Mezitím si dáme vařit mléko s cukrem a až začne probublávat přidáme vanilkový puding a skořici, chvilku povaříme, pak stáhneme z plamene a přimícháme zakysanou smetanu a plátek másla. Tuto směs navrstvíme na plech, posypeme skořicí a vložíme do trouby na dalších 15 - 20 minut. Po upečení posypeme moučkovým cukrem a můžeme nechat vychladit.

neděle 17. ledna 2016

Avokádová pěna s banánem a karobem

Oblíbila jsem si avokádo a v tomto období se dá koupit za poměrně rozumnou cenu. Tento recept se na internetu vyskytuje docela často v různých obměnách. V mé pěně není žádný cukr ani sladidlo, chuť dotváří banán. A pěna je ozvláštněna karobem a skořicí.


Ingredience:
1 avokádo
1 menší nebo 1/2 většího banánu
1 lžička skořice
1 lžíce kakaa
1 lžíce karobu

Postup:
Všechny ingredience spolu ozmixujeme tyčovým mixérem a dáme vychladit do lednice. Podáváme s ovocem a nastrouhanou čokoládou.

pátek 15. ledna 2016

Brynzové halušky

Jednoduché, rychlé a výborné. Halušky můžete podávat i ke špenátu nebo k omáčce a masu. Je to recept mé babičky, který jsem trochu poupravila na bezlepkovou variantu.


Ingredience:
(na 1 porci):
1 střední brambor
špetka soli
1-2 bezlepkové mouky Mehl farine od Schaer
brynza ovčí
 
Postup: 
Na halušky nastrouhejte syrový brambor, osolte a přidejte mouku. Tajemství je v tom, že nám ve výsledném těstě musí po zapíchnutí stát lžíce. Do osolené vody vroucí vody děláme halušky přes sítko a necháme je takových 6-8 minut vařit. 

čtvrtek 14. ledna 2016

Borůvkový cheesecake

Musím říct, že tento je ze všech cheesecake, co jsem sem dávala nejlepší. Dá se připravit i z jiných druhů ovoce, ale já mám zásoby borůvek z léta, tak jsem šla do tohoto. A už jen pro tu barvu je úplně boží.


Ingredience:
100 g změklého másla
50 g třtinového cukru
100 g pohankové mouky
50 g mletých mandlí
skořice, sůl, citronová kůra
půl prášku do pečiva

Mražené ovoce (borůvky a černý rybíz) asi 250 g
100 g sušených brusinek
pytlík agaru
250 g polotučného tvarohu
250 g Mascarpone
200 g Philadelphie nebo Lučiny
400 g Bílého jogurtu (řeckého typu)
citronová šťáva, kůra
cukr nebo jiné sladidlo třeba datlový sirup dle chuti

Postup:
Máslo si vymícháme s cukrem přidáme mouku, koření a prášek do pečiva. Zpracujeme a dáme do vymazané formy. V troubě korpus na 15 minut při 180 °C zapečeme. Mezitím si přípavíme ovocno-tvarohovou směs. Ovoce si dáme do hrnce a trochu podlijeme vodou, necháme rozmrazit a povaříme, přidáme brusinky a poté rozmixujeme tyčovým mixérem. Dosladíme dle potřeby (podle druhu ovoce) a přidáme citronovou šťávu a kůru, můžeme taky přidat skořici. Agar jsme si mezitím nechali cnabobtnat v trošce studené vody a pak přidáme k ovoci a krátce povaříme (stačí minuta). Všechny sýry, jogurt a tvaroh si vyšleháme a přilijeme ovocnou směs s agarem a důkladně promícháme. Dle chutí ještě dosladíme. Směs nalijeme na upečený korpus a dáme zatuhnout do lednice. Před podáváním není špatné nechat dort na hodinku v mrazáku, je potom takový zmrzlinový.

úterý 12. ledna 2016

Hrášková omáčka na těstoviny

Není nic jednoduššího než si teď v zimě připravit tuto rychlou a výbornou omáčku na těstoviny, potřebujete hrnec a tyčový mixér. Bez zahušťování, mouky a dala by se upravit i na bezlaktozní verzi. Rychlé, levné a opravdu výborné jídlo už jen pro tu zelenou barvu ;).

Ingredience:
1 šalotka a jarní cibulka
olivový olej
česnek
sůl, pepř, kmín, chilli, bazalka, oregano
mražený hrášek (350 g)
voda nebo vývar
parmezán
lžíce lučiny nebo ricotty
slunečnicová semínka opražená
bezlepkové těstoviny

Postup:
Na olivovém oleji opečeme šalotku, cibulku a česnek, a přidáme koření. Poté vsypeme mražený hrášek a trochu podlijeme vodou nebo vývarem, a osolíme. Pod pokličkou necháme hrášek povolit a poté rozmixujeme tyčovým mixérem. Dochutíme parmezánem a nějakým dobrým tvarohovým sýrem. Podáváme s vařenými těstovinami, opraženými slunečními semínky a zeleninou.

neděle 10. ledna 2016

Červená čočka na orientální způsob

Pokud máte rádi kari, dýňové pyré a pikantní jídla, tak je to recept přímo pro vás. A opět z jednoho hrnce.

Ingredience:
olej olivový
jarní cibulka
3 stroužky česneku
koření (sůl, pepř, kmín, kari, chilli, kurkuma)
mrkev, petržel, celer
půl hrnku propláchnuté červené čočky
vývar nebo voda (musíme více dosolit)
3 lžíce dýňového pyré
30 g strouhaného parmezánu
opražená slunečnicová semínka na posypání

Postup:
Na olivovém oleji osmažíme cibulku a pokrájený česnek. Přidáme všechny možné koření a kořenovou zeleninu. Podlijeme vývarem nebo vodou (musíme více solit) a přidáme čočku. Vaříme asi 20 minut nepřikryté a pak přidáme dýňové pyré a v samotném závěru parmezán. Podáváme se slunečnicovými semínky. Je to opravdu luxusní, rychlé a levné jídlo.

pátek 8. ledna 2016

Jogurtový koláč s tvarohem, švestkami a zdravou drobenkou

Takovéto koláče peču moc ráda, protože jsou rychlé, jednoduché a spotřebuji jogurty, tvarohy a vše, co někdy nestíhám nikam přidat. Je dá se říct úplně z jogurtu, nahoře je umístěna vrstva tvarohu (opět s jogurtem), mražené švestky. Ale co bych úplně nejvíce vyzdvihla je drobenka, protože asi všichni známe takové ty běžné (sice výborné), ale ne příliš zdravé posypy. Tak zkuste tento, základ tvoří kokos, oříšky, vločky a spousta dalších bezlepkových dobrot.
Ingredience
260 g bílého jogurtu (Hollandia)
1 vejce
50 g třtinového cukru
vanilkový cukr
špetka soli
150 g bezlepkové samokypřící mouky DF
citronová kůra

125 g tvarohu
100 g bílého jogurtu
3 lžíce datlového sirupu
citronová kůra

ovoce (švestky)

Drobenka:
3 lžíce kokosového oleje
3 lžíce ovesných vloček
2 lžíce datlového sirupu
hrst vlašských ořechů mletých a kokosu

Postup:
Na těsto si smícháme tekuté ingredience s cukrem a přidáme sůl, mouku, kůru. Těsto vylijeme do vymaštěné a vysypané koláčové formy (vysypávám psylliem). Umístíme tvaroh a přepůlené švestky nebo jiné ovoce. Roztopíme kokosový olej a přidáme vločky, sirup a oříšky s kokosem. Uhnětenou drobenku dáme na koláč a pečeme při 180 °C 20-25 minut.

středa 6. ledna 2016

Pečené kuře s ,,lečomáčkou''

Po delším odmlčení jsem opět tady se zásobou nových receptů. V tomto bych se s vámi ráda podělila o náš osvědčený rodinný a úplně jednoduchý a rychlý tip na sobotní či nedělní oběd. Není v něm ani mouka, ani mléko a omáčka je naprosto výborná. Potřebujete Hlubší plech nebo pekáček a tyčový mixér a skvělé jídlo máte za hodinku na stole. 

Ingredience:
4 kuřecí stehna
sůl, pepř, kmín a koření nebo bylinky (rozmarýn, tymián
1 velká a malá plechovka (domácího) leča
čerstvá zelenina (řervená cibule, paprika, rajčata)
1-2 lžíce dijonské horčice 

Příloha: jáhlová kaše nebo vařená rýže

Postup:
Kuřata si nasolíme a ochutíme, tak jak jsme zvyklí (pepř, kmín bylinky, sladká paprika). Rozprostřme je do pekáčku a zalijeme lečem, sklenici můžeme vypláchnout vodou a ještě ji přilít do pekáčku. Přidáme zeleninu nakrájenou na kousky, plech přikryjeme poklopem nebo alobalem a dáme péct na 170°C do trouby zhruba na 45 minut. Při pečení můžeme přilévat vodu. Na posledních 15 minut sundáme alobal, ať máme pěknou křupavou kůrčičku.  Po upečení kuřata vyjmeme z výpeku a šťávu tyčovým mixerem důkladně rozmixujeme spolu s kvalitní horčicí. Podáváme s jáhlovou kaší nebo uvařenou rýží.