sobota 19. prosince 2015

Tiramisu roláda

Pojďme trochu opustit od chutí vánoc a udělat si dobrou klasiku v trochu jiném kabátku :) Je to příjemná změna od toho všeho cukroví ;)


Ingredience:
Na roládu :
5 vajec
5 lžic třtinového cukru
5 lžic samokypřící mouky (já dala bezlepkovou DF modrou)

rum, silná káva

Krém:
250g mascarpone
250 g tvarohu
150 g bílého jogurtu
2 lžíce třtinového cukru
2 lžíce javorového sirupu

kakao
 
Postup:
 Oddělíme si žloutky a bílky. Bílky vyšleháme se špetkou soli do tuhého sněhu. Žloutky vyšleháme s cukrem do pěny a  po lžících prosíváme mouku do žloutkové směsi. Dále opatrně vmícháváme vyšlehaný sníh ke žloutkům a jemně stěrkou zamícháme.Navrstvíme na plech vyložený pečícím papírem a pečeme při 180°C asi 15-20 minut. Po upečení přikryjeme mokrou utěrkou a necháme odsát páru do utěrky. Po chvíli opatrně naprázdno srolujeme a opatrně sundáme papír. Pokapeme uvařenou kávou smíchanou s rumem. A navrstvíme dovnitř vyšlehaný krém. Srolujeme a nahoru můžeme potřít zbytkem kávy s rumem, krémem a posypeme kakaem. V lednici necháme ztuhnout.

neděle 6. prosince 2015

Mřížkový koláč s tvarohem a povidly

Klasický mřížkový koláč, který je vhodný snad pro každou příležitost. S těstem se pracuje docela dobře a povidla mu dodávají trochu jiný rozměr než, na jaký jsme u tohoto typu moučníku zvyklí. 


Ingredience:
250 g mouky (namíchala jsem směs LABUMIX a pohankovou asi 2:1)
1/2 kypřícího prášku
50 g moučkového cukru
65 g změklého másla
strouhaná citronová kůra
1 vejce
3-4 lžíce kefíru nebo mléka

 povidla + rum

Tvarohová náplň:
1 tvaroh
100 ml podmáslí nebo bílého jogurtu
25 g vanilkového cukru
1 vejce
citronová kůra

Postup:
Nejdříve ze sypkých surovin uděláme drobenku a přidáme rozšlehané vajíčko s mlékem. Zpracujeme takové polotuhé těsto. Vezmeme si 2/3 a vtlačíme jej (nejlépe ručně do vymazané formy) Zbytek dáme vychladit do lednice. Korpus pomažeme povidly, které jsme si rozmíchali s trochou rumu a nechali trochu rozehřát. Navrstvíme náplň, kterou jsme si připravili, vyšleháním všech surovin. Z lednice vytáhneme zbytek těsta a vyválíme si mřížku nebo můžeme dát těsto klasicky do mrazáku a nahoru prostě nastrouhat.

neděle 29. listopadu 2015

Bezlepkové medové perníčky

Je tady první adventní neděle a začínáme s cukrovím. U nás vždy startujeme s perníčky, tak si vyzkoušejte variantu těchto měkkých bezlepkových a s malou obměnou i bezlaktozových perníčků. Provoníte si dům medem, skořicí, perníkem a hlavně si navodíte pravou vánoční atmosféru.


 Ingredience:
400 g bezlepkové mouky 
(270 g bezlepkové směsi já používám LABUMIX, ale můžete použít Jizerku nebo mouku Schaer, 130 g rýžové hladké mouky) ale pokud nemáte, tak můžete použít jen směs
140 g cukru moučka
50 g másla roztopeného (bez laktózy použijte Heru)
2 vajíčka
2 lžíce medu
1 lžička jedlé sody
1-2 lžičky perníkového koření

Postup:
Nejprve smícháme suché přísady a poté přidáváme tekuté. Zpracujeme těsto, můžeme v robotu, ale na závěr musíme pracovat ručně. Uděláme si kouli, kterou zabalíme do potravinové folie a dáme zaležet do lednice, nejlépe přes noc. Ráno vyválíme na pomoučeném vále a vykrajujeme tvary. Pečeme při 170 °C asi 7-10 minut, ale musíme to hlídat. Po upečení potíráme rozšlehaným žloutkem. Jakmile perníčky vychladnou, tak zdobíme dle libosti a chuťových preferencí. Necháme je odležet, ale i když jsou trošku křupavější, tak se dají jíst hned po upečení a jsou výborné. 

sobota 21. listopadu 2015

Zeleninová polévka s drožďovými knedlíčky

Toto je taková klasika ze školních jídelen, ale já už jsem tomuto pokrmu postupně přišla na chuť a i členové rodiny si ji moc oblíbili. Knedlíčky jsou bez lepku a velmi jemné a chutné. Polévka je nejlepší se spoustou kvalitní zeleniny. Na zahřátí vřele doporučuji.


Ingredience:
Polévka:
2 lžíce oleje
2 cibule
2 žampiony
3 mrkve
2 petržele
kousek celeru
1 větší brambor
2 stroužky česneku
sůl, pepř, kmín, majoránka
zelená petrželka

Na knedlíčky: 
lžička přepuštěného másla
1 malá cibule
2 kostky droždí (asi 84 g)
sůl,pepř,kmín
1 vejce
3 lžíce strouhanky (bezlepkové)

Postup:
Polévku si dáme vařit a asi po 45 minutách ji rozmačkáme. Na knedlíčky si na přepuštěném másle osmažíme cibuli a přidáme droždí, které necháme roztopit. Dochutíme kořením a dáme do rozpuštěného droždí srazit 1 vajíčko. Chvilku mícháme a pak odstavíme z plamene. Přidáme strouhanku a tvarujeme knedlíčky, které uvaříme v osolené vodě asi na 6-8 minut.

Podzimní hruškový cheesecake

V tomto období jsou mým nejmilejším ovocem hrušky. Mám je ráda v syrovém stavu, ale skvělé jsou i dušené na páře nebo pečené. V kombinaci s mým oblíbeným tvarohem, vanilkou a mandličkami je to něco, co prostě musíte vyzkoušet.


Ingredience:
Korpus
100 g změklého másla
50 g třtinového cukru
lžička citronové kůry
150 g mouky (100 g LABUMIX, 50 g pohanková)
1/2 lžičky prášku do pečiva
1 lžička skořice
špetka soli

Tvarohová náplň:
2 vejce
70 g cukru + lžíce medu
semínka z 1 vanilkového lusku (zbytek si schovejte na vánoční pečení do cukru)
2 vaničkové tvarohy
1 krémový sýr (Philadelphia, Lučina, Linessa)
150 g bílého jogurtu
2 lžíce vanilkového pudingového prášku
2 hrušky

3 hrsti mandlových plátků na posypání

Postup:
 Na korpus utřeme máslo s cukrem a přidáme citronovou kůru. Všechny sypké suroviny prosejeme do směsi, promícháme (můžeme i ručně) a dáme na 15 minut zapéct při 180 °C do trouby. 
Mezitím si na náplň vyšleháme vajíčka s cukrem a medem, přidáme vanilku,všechny tvarohy a kukuřičný škrob nebo puding. Hrušky si nakrájíme a zbavíme jádřince a vmícháme do našlehané tvarohové směsi. Půlku hrušky si dáme stranou a nakrájíme na plátky, které pak poklademe na cheesecake. Tvarohovou náplň nalijeme na předpečený korpus a poklademe plátky hrušek. Dáme péct do vyhřáté trouby (dospod dáme hrníček s vodou) při 170 °C asi 45 minut. V závěru pečení posypeme plátky mandlí. Cheesecake můžeme nechat vychladnout v pootevřené troubě a po vytažení jej dáme zchladit (nejlépe přes noc) do lednice.





Pikantní fazolový guláš se žampiony a zeleninou

Nemusí být pořád maso. Doporučuji všem, kteří se snaží jíst zdravěji a chtějí se zdravě a vydatně najíst. Vhodný pro celiaky, vegetariány i vegany. Je to trošku takový recept, co dům dal, ale v chuti to absolutně není znát.

 
Ingredience:
2 lžíce oleje
3 menší cibule
3 stroužky česneku
4 větší žampiony
sůl, pepř, mletý kmín, majoránka
mletá paprika (Maďarská, lahůdková nebo uzená)
chilli, (špetka sušeného a  chilli paprička)
3 oloupané mrkve
1 petržel
kousek celeru
250 g den předem namočených a okapaných fazolí
voda (může být i trocha vývaru)
50 g Hrašky rozmíchaných ve troše vody
1 plechovka fazolí v rajčatové omáčce

Postup:
Na 2 lžících oleje osmažíme cibuli a česnek dozlatova. Přidáme oloupané žampiony a zasypeme paprikou a kořením. Nakrájenou zeleninu dáme také ke směsi a pěkně osmažíme. Nakonec dáme okapané fazole a zalijeme vodou a povaříme takových třicet minut pod pokličkou. Po půl hodině přidáme Hrašku (na zahušťování) rozmíchanou ve troše vody a necháme ji alespoň 20 minut provařit. Na posledních 10 minut můžeme přidat plechovku fazolí v rajčatové omáčce. A dochutíme případně solí, pepřem nebo prolisovaným česnekem. Podáváme s chlebem nebo rýží a nebo jen tak se zeleninou.

středa 18. listopadu 2015

Šťavnatý dýňový koláč

Taky nemáte rádi suché buchty? Tento koláč je nesmírně zdravý, protože je vhodný pro celiaky, ty co nemohou laktózu a asi by se dal vymyslet i ve veganské variantě, kdybychom vajíčka nahradili třeba vanilkovou Hraškou. Bonus navíc dá se připravit i pro diabetiky, tedy úplně bez jakýchkoli sladidel. A veškerý tuk, který je v tomto receptu obsažen je pouze v ořeších a v polevě. Pokud se Vám zdá, že když je to tak zdravé, že to nemůže být dobré, tak opak je pravdou. Je krásně vláčný, voňavý a lahodný.

Ingredience
 (forma o průměru 18 cm):
2 vejce
2 banány
2 lžíce medu
1/2 hrnku kefíru (nebo rostlinného mléka)
3/4 hrnku mletých ovesných vloček (bezlepkových)
1 hrnek pohankové mouky
1/2 prášku do pečiva
1 a 1/2 lžičky jedlé sody
1/2 hrnku namočených a nasekaných lískových oříšků
3 lžíce mletých vlašských ořechů
1 lžička skořice
1 lžička citronové kůry a šťávy
špetka soli
5lžic dýňového pyré

Poleva: 
2 lžíce kokosového oleje
1 lžíce karobu
1 lžíce javorového sirupu
1 lžička skořice 

Postup:
Vyšleháme do pěny vajíčka s rozmačkanými banány a přidáme kefír. Poté vsypeme sypké ingredience, do kterých zamícháme jedlou sodu a kypřící prášek. Přidáme sůl a vmícháme ořechy, skořici a citronovou kůru se šťávou. A na závěr vmícháme vrchovaté lžíce dýňového pyré (můžete zkusit i jablečné pyré nebo nějakou přesnídávku). Dáme do vymaštěné a psylliem vysypané dortové formy a pečeme při 180 °C 35-45 minut, ale propečení hlídáme špejlí. Můžeme koláč nechat dojít ve vypnuté troubě. Polevu si připravíme smícháním roztopeného kokosového oleje se sirupem, karobem a skořicí a nalijeme ji na teplý koláč. Necháme ztuhnout a můžeme pro oko posypat kokosem nebo mletými ořechy. 



úterý 17. listopadu 2015

Vláčný čokoláč ze zakysané smetany

Tento recept jsem si vymyslela, protože jsem v ledničce objevila zakysanou smetanu, kterou jsem nutně potřebovala spotřebovat. Není příliš dietní, ale je velmi dobrý a pro čokoholiky nesmírně návykový a rychlý. Uvnitř je koláč krásně vláčný.


Ingredience:
4 vejce
hrnek cukru
200 g zakysané smetany
150 g změklé Hery
1/4 - 1/2 hrnku kefíru na zředění těsta
2 řádky hořké čokolády
2 hrnky mouky (hrnek rýžové hladké a směs LABUMIX)
1 prášek do pečiva
1/2 hrnku holandského kakaa

Poleva:
Zbytek hořké čokolády
30 g másla 
1 lžíce cukru moučka
kokos na posypání

Postup:
Vejce vyšleháme s cukrem do pěny a přidáme smetanu a Heru a nasekanou čokoládu. Dále mouku s práškem do pečiva a kakao. Kefírem si trochu můžeme těsto zředit, ale i tak je poměrně hutné, což je dobře. Těsto dáme na vymaštěný plech a pečeme při 180 °C asi 20 minut.
Polevu si připravíme tak, že si čokoládu rozpustíme s máslem a smícháme s moučkovým cukrem. Nalijeme ji na upečený koláč a posypeme strouhaným kokosem.

neděle 8. listopadu 2015

Svatomartinské makové koláče

Čím nejlépe pohostit svatého Martina? Pokud slíbí, že přiveze sníh, alespoň na Vánoce, tak bych mu nabídla tyto sváteční koláčky s mákem a třešněmi. A pokud by svatý Martin nemohl lepek a laktózu, tak bych mu tímto receptem určitě taky udělala radost :) A čím hostíte svatého Martina vy? ;)


Ingredience:
50 ml oleje
1/2 vejce
125 ml vlažného mandlového mléka
špetka soli
40 g třtinového cukru
citronová kůra
250 g mouky (200g Schar MIx B, 50 g pohanková hladká)
čtvrtka droždí

Maková náplň:
Mletý mák 140 g
vanilkový cukr
rýžová mouka
skořice
citronová kůra
rum
130 ml mandlového mléka
lžička povidel

třešně

Postup:
Těsto jsem si nechala zpracovat a vykynout v pekárně. Na makovou náplň si na chvilku povaříme mák s cukrem (nebo medem) a ostatními přísadami.  Těsto z pekárny zpracujeme na pomoučeném válu a tvoříme malé bochánky. Malou naběračku jsem si obsypala moukou a tvořila do bochánku důlky. Koláčky potřeme rozšlehaným zbytkem vajíčka s troškou rostlinného mléka. Navrstvíme makovou náplň a nešetříme. Nahoru jsem umístila třešeň. Koláče necháme na plechu kynout ještě takovou půl hodinu a pečeme ve vyhřáté troubě při 180°C asi 25-30minut.


neděle 1. listopadu 2015

Svatojánský řepný dort s karobovou polevou

K narozeninám jsem dostala úžasný dárek - Kuchařku ze Svatojánu. Kromě toho, že je tam moc hezké povídání, tak je tam i velká spousta skvělých receptů z tradičních surovin. Červenou řepu mám moc ráda, ale ve sladkém koláči jsem si ji absolutně nedokázala představit. Protože se mi ale vždy všechny recepty od Evy Francové povedly a byly výborné, řekla jsem si, že i tento musím vyzkoušet. Recept jsem si jen trochu modifikovala aby byl vhodný i pro celiaky. Je neskutečně dobrý. 



Ingredience a postup naleznete na:
http://kucharkazesvatojanu.blogspot.cz/2014/02/repny-dort-s-cokoladou.html
Pro bezlepkovou variantu nahraďte hladkou mouku bezlepkovou směsí, já jsem použila LABUMIX-BASE. A celozrnnou mouku jsem nahradila pohankovou. 

 

středa 28. října 2015

Pohankové lívanečky po bavorsku

Je to jeden z nejjednodušších receptů na palačinky nebo lívance. Používám pohankovou mouku, a dělám je bez mléka, pouze s vodou, takže je i pro alergiky na laktózu. Dají se připravovat jako palačinky, lívance, na slano nebo na sladko. V každém případě jsou moc dobré, jednoduché a rychlé. A protože mám nesmírně ráda bavorské vdolky, tak je v tomto případě podávám s tvarohovou šlehačkou a povidly. Ale vaší fantazii se meze nekladou.


Ingredience: (pro 2 osoby)
200-250 ml vody
1 vejce
špetka soli
100 g pohankové mouky
špetka prášku do pečiva
přepuštěné máslo

Tvaroh 250g
smetana ke šlehání 200 ml 
lžička javorového sirupu
 povidla, rum, skořice

Postup:
 Vejce si vyšleháme s vodou a přidáme špetku soli. Množství vody je závislé na tom, jestli chceme připravit palačinky nebo lívance. Na lívance potřebujeme těsto hustší a palačinky zase mohou být více lité. Poté přidáme mouku a trochu prášku do pečiva. Dle potřeby můžeme mouku ještě dosypat. Těsto promícháme a dáme odležet alespoň na 30 minut do lednice. Poté smažíme lívanečky na trošce přepuštěného másla a podáváme s vyšlehaným šlehačkovým tvarohem a povidly smíchanými s rumem a skořicí.

neděle 25. října 2015

Losos s bazalkovým pestem, hráškovým pyré a teplou zeleninou

Losos je má nejoblíbenější ryba. Je nesmírně zdravý, obsahuje spoustu omega 3, kterého máme ve stravě docela nedostatky, takže, když je možnost koupit ho za rozumnou cenu, vždy si jej připravím. Tento způsob úpravy zdá se mi asi nejšťastnější. Je to lehké, barevné a snoubí se v něm spoustu chutí. A hlavně to nezkoušejte s mraženým ;)

Ingredience (pro 1 osobu):
plátek čerstvého lososa
sůl, pepř
bylinky (bazalka, petrželka, tymián, rozmarýn, libeček, pažitka)
bazalkové pesto asi 2 lžičky

hrnek mraženého hrášku
2 brambory
česnek
cibulka
přepuštěné máslo
sůl, pepř

1 mrkev
1 petržel a kousek petrželky
kousek červené papriky
kousek jarní cibulky
1 šalotka
3 stroužky česneku
1/2 cukety
rýžový olej 1 lžička
trocha vody
sůl, pepř, oregano
bazalkové pesto

Postup:
Lososa opláchneme a osušíme. Z obou stran jej nasolíme a opepříme. Nasekáme si bylinky, čím víc tím lépe a bazalkové pesto vetřeme spolu s bylinkami do lososa. Kterého takto naloženého umístíme odpočinout alespoň na chvíli do lednice.
Brambory si povaříme v osolené vodě. Hrášek si orestujeme na cibulce a česneku a přidáme k bramborám. Následně vodu zcedíme. A rozmixujeme na pyré. Dochutíme solí nebo pepřem.
Zeleninu nakrájíme nadrobno, ochutíme ji a dáme ji na pánev s troškou rýžového oleje, podlijeme trochou vody a přiklopíme pokličkou. Dusíme asi 20 minut. Poté dáme na pánev lososa a osmažíme jej z obou stran. Dochutíme citronem a balsamicem.


sobota 24. října 2015

Mrkvový dort s lehkým krémem

Mrkvový dort jsem vždy chtěla zkusit. Taková ta vlna těchto dortů přišla až když už jsem musela dodržovat bezlepkovou dietu, tak jsem si ho nikde v cukrárně dát nemohla. Řekla jsem si, že už ho konečně musím zkusit sama. Příprava je jednoduchá a poměrně rychlá. Samotný dort ani krém není tak přeslazený, jako některé z receptů, které můžete najít běžně na internetu. Je výborný, zvlášť doporučuju pro milovníky perníků a oříšků.




Ingredience:
 350 g mouky (200 g bezlepkové směsi LaBUMIX a 150 g pohankové)
1 kypřící prášek do perníku
15 g jedlé sody
1 lžička skořice
špetka soli 
4 vejce (žloutky a bílky zvlášť)
150 g třtinového cukru
1 lžíce horké vody
30 g oleje
250 g hustého bílého jogurtu
citronová kůra
vymačkaná šťáva z půlky pomeranče
500 g na jemno nastrouhané mrkve
70 g ořechů nasekaných nahrubo a namočených v horké vodě (lískové a vlašské)

250 g tvarohu
200g krémového sýra
100 g ricotty
2 lžičky medu
2 lžíce vanilkového cukru
vanilkový lusk nebo extrakt

Postup:
Smícháme sypké suroviny dohromady. Vyšleháme si z bílků sníh a dáme jej stranou. Žloutky si vyšleháme do pěny s cukrem, vodou a citronovou kůrou. Přidáme olej, jogurt a šťávu z pomeranče. Do směsi dodáme mrkev a okapané oříšku a potom sypkou směs, vše důkladně vyšleháme a opatrně do směsi vmícháme sníh z bílků. Těsto nalijeme do dortové formy, kterou jsme si vystlali pečícím papírem a umístíme do vyhřáté trouby na 170 °C a pečeme zhruba 50 minut. Prvních 15 minut doporučuji troubu neotevírat, poté kontroluje propečení špejlí. Mezitím si připravíme krém vyšleháním všech surovin. Po upečení necháme dort vychladnout a následně rozřízneme napůl a naneseme připravený krém, kterým můžeme potřít i horní stranu dortu. Dort je nejlepší, když se trošku záleží. Zdobení nechám na vašem uvážení.

neděle 18. října 2015

Hovězí se zdravou svíčkovou a jáhlovými nočky

Mám moc ráda omáčky. A potom, co jsem se naučila připravovat zdravé knedlíky z jahel, tak jsem chtěla zkusit i nějakou odlehčenou variantu tradiční české klasiky. Svíčkovou už od malička zbožňuji, protože se skládá z mého milovaného hovězího a spousty kořenové zeleniny. A opravdu se dá tato omáčka připravit bez mouky a spousty smetany. Vyzkoušejte, je velmi dobrá.




Ingredience:
1 kg hovězí kližky
kvalitní slanina 10 dkg
půl celeru
5 mrkví
2 petržele
2 plátky citronu
olej
3-4 kusy bobkového listu
5 kuliček nového koření
pepř, sůl
vývar
citronová šťáva, plnotučná hořčice
100 ml smetany na vaření 12%
plátek másla

Jáhlové (Karlovarské) nočky
půl hrnku jahel
hrnek a půl vody
bylinková sůl, petrželka
jáhlová mouka 2 lžíce

Postup:
 Maso si na noc předem prošpikujeme a naložíme v kořenové zelenině a osolíme a opepříme. Poté si jej orestujeme na oleji ze všech stran a vytáhneme. Přidáme kořenovou zeleninu, plátky citronu, koření a podlijeme vývarem. Chvíli zarestujeme a maso vrátíme zpět. Vše vložíme do trouby a pečeme při 180 °C zhruba 2 a půl hodiny (můžeme podlévat). Poté vytáhneme  z trouby, maso si odložíme stranou. Z hrnce dáme pryč koření a rozmixujeme zeleninu. Dochutíme citronovou šťávou, hořčicí a smetanou, chvilku povaříme. Na závěr dáme plátek másla. A podáváme s jáhlovými nočky.
Jáhly propereme, dáme do hrnce a zalijeme vodou a posolíme. Přivedeme k varu a pod pokličkou rozvaříme na kaši, trvá to asi 20 minut. Necháme je vychladit. Poté vmícháme do kaše asi lžíci mouky, nakrájenou petrželku a tvarujeme noky, které můžeme ještě trošku obalit v mouce. Dáme je vařit do osolené vroucí vody, po vyplavání vaříme asi 1 minutu.

sobota 17. října 2015

Tvarohová bábovka z polenty


Toto je velmi dobrá a vláčná bábovka z přirozeně bezlepkové kukuřičné polenty. Nepřidávala jsem vůbec žádný cukr, je doslazována jen medem a datlovým sirupem. Přidejte ovoce, které sami máte rádi, ale k polentě a tvarohu se velmi hodí švestky. Tak ještě můžete využít pokud jste si stihli zamrazit. Je moc dobrá.

Ingredience:
2 hrnky polenty
1 prášek do pečiva
špetka soli

2 vaničkové tvarohy
2 vejce
půl hrnku (med, datlový sirup)
lžička skořice
1/3 hrnku oleje
100 ml kefíru
šťáva a kůra z půlky citronu

ovoce

Postup:
Smícháme sypké ingredience. Mokré ingredience vyšleháme a přidáme posekané ovoce. Nakonec vlijeme tekutou směs k polentě a dáme do bábovkové formy. Pečeme při 180°C asi 20 minut, ale kontrolujeme propečení špejlí.

sobota 10. října 2015

Dýňový cheesecake

Podzimní dezert, který jsem si zamilovala. Vyzkoušejte nebudete litovat. Upéct si ten korpus se opravdu vyplatí, protože pokud zrovna nemáte sušenky, tak tento je daleko lepší, zdravější a krásně křupavý, jako by tam opravdu byly sušenky ;)

Ingredience:
 Korpus:
100 g změklého másla
50 g třtinového cukru
150 g mouky (100g LABUMIX, 50 g pohanková mouka)
lžička skořice
špetka soli
půl lžičky prášku do pečiva

Tvarohovo - dýňová náplň
250 - 300 g  dýně Hokkaidó
500 g tvarohu
2 vejce
75 g medu
200 g krémového sýra (Lučina, Philadelphia, Linessa)
1 lžička skořice
lžička citronové kůry

Postup:
Na korpus si utřeme změklé máslo s cukrem a prosejeme mouku s práškem do pečiva a skořicí. Nezapomeneme na špetku soli. Zpracujeme těsto, které napěchujeme do dortové formy vystlané pečícím papírem a dáme na 15 min zapéct do vyhřáté trouby na 180 °C. 
Dýni upečeme a rozmixujeme na pyré. Přidáme tvaroh, med, vajíčka, skořici a citronovou kůru a vyšleháme. Nalijeme na předpečený korpus a dáme do trouby dopéct na dalších asi 50 minut. 


pátek 9. října 2015

Hovězí guláš po maďarsku a bezlepkové halušky

Dostala jsem výbornou maďarskou papriku a tak, co jiného vyzkoušet než guláš s bezlepkovými haluškymi, které svou jednoduchostí zvládne i malé dítě ;)


 Ingredience:
 3 lžíce oleje
3 velké cibule
uzená paprika a maďarská paprika
3 lžíce hustého rajského protlaku
1 kg hovězí kližky
6 žampionů
sůl, pepř, chilli
vývar nebo voda
5 stroužků česneku
1 -2 lžíce solamylu

Halušky (na 1 porci):
1 střední brambor
špetka soli
1 a půl lžíce bezlepkové mouky Mehl farine od Schaer

Postup:
Na oleji osmahneme cibulku snažíme se dozlatova, ale pokud už to nevydržíme, tak nalejeme trochu vroucí vody a tím se nám krásně sjednotí barva cibulky. Přisypeme papriku (nešetříme) a zamícháme. Přidáme protlak a osolené a opepřené hovězí se žampiony, podlijeme vývarem a přiklopíme a dusíme. Můžeme je dát do trouby  (160°C) a na 2,5 hoďky máme vystaráno. Poté vytáhneme a na plotně  dochutíme česnekem a chilli. Přidáme solamyl rozmíchaný ve trošce vody a necháme ještě chvilku provařit. 
Na halušky nastrouhejte syrový brambor, osolte a přidejte mouku. Tajemství je v tom, že nám ve výsledném těstě musí po zapíchnutí stát lžíce. Do osolené vody vroucí vody děláme halušky přes sítko a necháme je takových 6-8 minut vařit.

neděle 4. října 2015

Jogurtovo-citronová bábovka s makovým mramorem

Už hodně dlouho jsem si přála bábovkovou formu. Ne, že bychom doma žádnou neměli, ale protože jsme vždycky pekly lepkové bábovky, tak jsem nechtěla riskovat kontaminaci. No a konečně jsem si pořídila silikonovou formu, tak jsem se hned dala do pečení. Samozřejmě, že jako první mě napadla klasiská mramorová nebo tvarohová, ořechová jakou dělá babička, ale chtěla jsem zkusit něco nového a neotřelého. A přiznám se, že mi při rozhodování pomohl i jogurt, který jsem nutně potřebovala nějak spotřebovat. A tak vznikla idea bábovky z bílého jogurtu, citronovým těstem a makovým mramorem. A co Vám budu povídat. Prostě ji vyzkoušejte a uvidíte sami. ;)



Ingredience:
2 vejce (žloutky a bílky zvlášť)
75 g třtinového cukru (ale kdo má radši sladší ať si přidá)
150 g bílého jogurtu
50 ml mléka nebo kefíru
90 ml oleje
šťáva z půlky citronu a kůra z celého
200 g mouky (150g směsi LABUMIX 50 g pohanková)
1 prášek do pečiva
špetka soli
2-3 lžíce mletého máku

Postup:
Žloutky vyšleháme do pěny s cukrem. Přidáme olej, jogurt, kefír, šťávu a kůru z citronu a prosátou mouku s práškem do pečiva. Na závěr opatrně vmícháme vyšlehaný sníh se špetkou soli. Asi 1/4 těsta odebereme a zamícháme do ni mák. Bílé těsto nalijeme do formy (silikon nevymazávám a nevysypávám) a na to navrstvíme makové těsto. Dáme do vyhřáté trouby nejprve na 200°C a poté ubíráme na 160°C a pečeme alespoň 30 minut, ale po takových 20 minutách raději kontrolujeme propečení špejlí. Podáváme nejlépe s kávou nebo kakaem a bílým jogurtem. 


sobota 3. října 2015

Jáhlovo-dýňová kaše s ovčím sýrem


Dýňová sezona nám vrcholí a tak doporučuji zkusit jáhly na trošku netradiční způsob. Na slano s pečenou dýní, česnekem a čerstvým ovčím sýrem.

Ingredience:
50g jahel 
1/3 upečené dýně Hokkaido
250 ml vývaru (nebo vody ale v tom případě musíme dochucovat solí)
špetka kurkumy,chilli 
oregano
2 stroužky česneku, sušený česnek
2 lžíce parmezánu
čerstvý ovčí sýr

Postup:
Vývar přivedeme k varu a přidáme oprané jáhly a vaříme asi 10 minut na mírném plameni. Přidáme česnek a na kousky nakrájenou pečenou dýni a koření. Vaříme dalších alespoň 15 minut podle potřeby doléváme vodu. Vypneme var a přidáme parmezán a zamícháme, popřípadě šťouchadlem rozmačkáme, a podáváme s čerstvým ovčím sýrem a jarní cibulkou. Já jsem si přidala ještě pečenou červenou řepu a balzamico.

pondělí 28. září 2015

Svatováclavské koláče

Sváteční den si vyžaduje sváteční recept. Doporučuji, na zpracování je toto těsto výborné.

 
Ingredience:
1 menší vejce
50 ml oleje
 125 ml vlažného mléka
špetka soli
40 g cukru
citronová kura
250 g mouky (Jizerka, nebo Schar B)
12 g droždí

Na náplň:
250 g tvarohu
1 žloutek
citronová kůra
sladidlo dle chuti (např. 2 lžíce stevie) 
rozinky

povidla, rum, skořice
mandle
přepuštěné máslo

Postup:
Pokud máte domácí pekárnu tak doporučuji těsto zpracovat tam, je to nesmírně jednoduché a rychlé a tak trochu bez práce. Takže potom, co všechny suroviny dáte do pekárny (ve správném pořadí!!!) zpracovat, si můžete  připravit náplň a povidla s trochou rumu a skořice. Těsto vytáhneme z pekárny a na pomoučeném vále tvarujeme placky, do kterých zabalíme dostatečné množství náplně a zaděláme do takového ranečku. ty potom položíme na plech vyložený pečícím papírem a malou naběračkou můžeme vytvořit důlek, do kterého dáme lžičku povidel a mandli. Všechny koláčky potřeme rozšlehaným vajíčkem a dáme kynout na teplé místo a protože teď už moc teplo nemáme, tak je můžete dát na 40°C do trouby na 20 minut. Poté pečeme při 180°C takových 20-25 minut dokud nebudou krásně zlaté. Ihned po vytažení je potřeme přepuštěným máslem smíchaným s troškou rumu. A můžeme podávat.

sobota 26. září 2015

Vláčná jablečno-tvarohová buchta s citronovou příchutí

Taky už nevíte, co pořád dělat s tou úrodou jablek? Já jsem to vyřešila, tak, že každý týden z nich musím něco upéct. Konečně se mi podařilo sehnat citrony v BIO kvalitě, tak jsem koupila tvaroh a jogurty a vrhla se na to. Těsto svou chut a dokonce i konzistencí připomíná kynuté a ta citronová kůra je v něm opravdu nenahraditelná. 


Ingredience:
2 hrnky mouky (1 a 1/2 univerzální směsi LABUMIX a 1/2 pohankové)
kypřící prášek
1/2 hrnku třtinového cukru
300 ml kefíru
1 vejce
3 lžíce rozpuštěného másla
kůra z 1 bio citronu

Náplň:
2 tvarohy
2 bílé jogurty
1 lžíce vanilkového cukru
3 lžíce datlového sirupu (nebo jiného sladidla např.: med)
1 hrst rozinek

Nastrouhaná jablka
skořice nebo skořicový cukr

Postup:
 Na těsto smícháme všechny tekuté ingredience s cukrem a přidáme citronovou kůru. Sypké ingredience smícháme dohromady a přisypeme k tekutině. Těsto nalijeme na plech vyložený pečícím papírem. Suroviny na náplň vyšleháme a nalijeme na těsto. Posypeme nastrouhanými jablky smíchanými se skořicí. A dáme péct na 180° asi na25-30 minut.

sobota 19. září 2015

Jablečná roláda s tvarohovo-pudingovým krémem

Pokud taky nevíte, co s jablky, tak doporučuji tento rychlý jednoduchý a zdravý recept na roládu s jablečným piškotem a lehkým krémem z tvarohu a vanilkového pudingu bez vaření.

Ingredience:
3 vejce
3 lžíce mouky DF samokypřící
3 lžíce vanilkového cukru
citronová kůra
4 jablka (nastrouhaná)
skořice

měkký tvaroh
1 vanilkový puding bez vaření
300 ml mléka

Postup:
Bílky vyšleháme na tuhý sníh. Žloutky s cukrem vyšleháme do světlé pěny a přidáme prosátou mouku a citronovou kůru. Následně opatrně vmícháme sníh. Na pečící papír umístíme nastrouhaná jablka se skořicí a na ně nalijeme piškotové těsto. Dáme péct na 180°C asi na 10 minut.
Krém si připravíme vyšleháním mléka s pudingovým práškem a zašleháme tvaroh. 
Na upečený korpus dáme vlhkou utěrku, aby odsála vlhkost a za chvíli s utěrkou zkoušíme zarolovat. Na jablečnou část rozprostřeme krém a dáme zatuhnout do lednice.




úterý 15. září 2015

Pečené kuře na červeném zelí a jáhlové noky

Toto jídlo mám moc ráda. Je jednoduché a rychlé. Většinou jsem k němu jedla brambory nebo chlupaté knedlíky a teď jsem zaexperimentovala a vyzkoušela jáhlové noky s pohankovou moukou a pažitkou. A ideální příloha, která se dá různě kombinovat byla na světě. S těstem se skvěle pracuje, stačí nám jen troška mouky a myslím, že se dá podávat s malými úpravami i na sladko.


 

Ingredience na 10 noků:
 půl hrnku jahel
hrnek a půl vody
bylinková sůl, pažitka 
pohanková mouka 

Postup:
Jáhly propereme, dáme do hrnce a zalijeme vodou a posolíme. Přivedeme k varu a pod pokličkou rozvaříme na kaši, trvá to asi 20 minut. Necháme je vychladit. Poté vmícháme do kaše asi lžíci mouky, nakrájenou pažitku a tvarujeme noky, které můžeme ještě trošku obalit v mouce. Dáme je vařit do osolené vroucí vody, po vyplavání vaříme asi 1 minutu.


čtvrtek 10. září 2015

Švestkový koláč s křupavou makovou drobenkou

Švestkový koláč s křupavou makovou drobenkou

Pečení se švestkami je prostě super. V kombinaci s mákem a skořicí nemůžete šlápnout vedle.

Ingredience:
Na těsto jsem použila recept na jogurtový koláč, který najdete zde: http://vevercinylaskominy.blogspot.cz/2015/07/boruvkovy-kolac-z-jogurtu-s-tvarohem.html

švestky + skořice

Drobenka:
3 lžíce bezlepkových ovesných vloček
1 lžíce mletého máku
lžička skořice
lžíce moučkového cukru
lžíce vanilkového třtinového cukru
3 lžíce rozpuštěného másla

lřička povidel
lžička rumu

Postup:
Zamíchané těsto dáme do formy na koláč a poklademe vypeckovanými a rozpůlenými švestkami. Posypeme skořicí a připravíme si drobenku smícháním všech surovin. Drobenkou posypeme koláč a dáme péct do troub na 180 °C asi na 20 minut. Koláč ihned po upečení potřeme rozpuštěnými povidly s rumem.

pondělí 7. září 2015

Čoko-malinový dort

Čoko-malinový dort

Toto byl můj druhý pokus o dort jako z cukrárny. A troufnu si říct, že vyšel. I když nebylo to vůbec jednoduché, zejména to, vyhrát si s korpusem, aby byl pořádně nadýchaný a aby se neprotrhával, ale výsledek stál opravdu  zato. Dort tvoří nadýchaný kakaový korpus, lehký čokoládový krém a vrstva kyselkavého malinového želé (ne z prášku) tomu dodává ten správný šmrnc. Doporučuji všem čokoholikům (jsem taky jedna z vás) a taky těm, kteří preferují spíše lehčí zákusky s ovocem. Na své si nepřijdou snad jen ti, kteří preferují hodně sladké a máslové dorty. Tak snad příště ;). 



Ingredience:
Na korpus:
9 vajec (žloutky a bílky)
9 lžic mouky (DF samokypřící)
3 lžíce kakaa
9 lžic cukru
špetka soli

malinový džem a likér nebo rum

Na čokoládový krém:
pařížská šlehačka
ztužovač šlehačky
250 g mascarpone
200 g ricotty
250 g krémového sýra (Lučina, Linessa, Philadelphia)
50 g rozpuštěné hořké čokolády 70% kakaa

Malinové želé
mražené nebo čerstvé maliny
malinový kompot (320 g) nebo malinový džus
20 g agaru
lžička moučkového cukru

Postup:
Budeme potřebovat tři korpusy. Vyšleháme si tuhý sníh ze tří vajec a špetky soli. Žloutky ušleháme se 3 lžícemi cukru do světlé pěny, 3 lžíce mouky a 1 lžíci kakaa prosejeme  ke žloutkům a dáme do vymaštěné a vysypané dortové formy upéct (na dno můžeme dát pečící papír, korpus se bude lépe přenášet). Doba pečení je individuální já mám docela rychlou troubu, takže to bylo asi 10 minut při 180 °C. Necháme vždycky trochu vychladnout a poté opatrně vytáhneme z formy. A stejným postupem uděláme ještě další 2 korpusy.
Na krém si vyšleháme šlehačku se ztužovačem. Ve vedlejší míse si našleháme všechny sýry kromě mascarpone, které přidáme až nakonec. Poté k sýrům v mícháme vyšlehanou šlehačku a opatrně mícháme a přidáme lehce zchladlou rozpuštěnou čokoládu.
Želé si připravíme tak, že si rozvaříme maliny, dáme nabobtnat agar do trošku šťávy z kompotu a poté přilijeme k malinám, vaříme asi minutu a osladíme dle chuti. 
Spodní korpus potřeme rozpuštěným džemem s likérem a dáme vrstvu krému. Přiklopíme další vrstvu, zase potřeme džemem a krémem a přiložíme poslední vrstvu, kterou už jen potřeme zbylým džemem a nahoru naběračkou nalijeme malinovou vrstvu. Samozřejmě, že vše musíme mít umístěné v dortové formě, aby nám želé nevyteklo. Dort dáme alespoň na hodinu ztuhnout do lednice. Po vytažení z lednice jsem uvolnila okraje formy a dort potřela zbylým krémem po stranách a nahoru ozdobila pusinkami z krému. 
No a poslední část. Dort necháme zatuhnout v lednici přes noc. No a můžeme baštit ;)

neděle 30. srpna 2015

Jablečný koláč pod bílkovou peřinkou

 Jablečný koláč pod bílkovou peřinkou

Taky máte tak rádi linecké těsto, štrúdl a laskonky? Pak je tento recept přímo pro vás ;) Protože v tomto koláči se snoubí všechny tyto chutě. Spodní vrstva má máslovou chuť, jablka s vůní skořice připomínají podzim a nahoře je lehounká vrstva bílkového sněhu. Prostě balada. 



Ingredience:
 Na korpus:
70 g změklého másla
40 g cukru
2 žloutky
100g mouky (Doves farm, nebo Labumix base, Jizerka)

Na jablečnou vrstvu:
8 menších jablíček oloupaných a nakrájených
100ml bílého vína 
2 lžíce vanilkového třtinového cukru
2 lžičky skořice

Na sníh:
3 bílky
3 lžíce cukru moučka

Postup:
Máslo utřeme se žloutky a cukrem do pěny. A poté prosejeme mouku. Zpracujeme těsto, je to trošku ,,piplačka'', těsto je dost lepivé a naskládáme ho do vymazané dortové formy, je dobré si pomáhat stěrkou. Korpus dáme předpéct na takových 10 minut do vyhřáté trouby na 180°C. Jablka mezitím dusíme ve vínu a cukru se skořicí. Umístíme je na upečený korpus a navrstvíme nahoru vyšlehaný tuhý sníh s cukrem. Pečeme dokud sníh nebude na povrchu zlatavý. Přibližně 10-15 minut. No a můžeme podávat třeba se zakysanou smetanou a skořicí.

sobota 29. srpna 2015

Tvarohovo-bramborové knedlíky s ringlemi

Tvarohovo-bramborové knedlíky s ringlemi

Soboty jsou u mě ve znamení sladkých obědů. A konečně jsou objevila těsto na knedlíky, které má úžasnou konzistenci, chuť a doporučuji jej ke švestkám a nebo ke slaďounkým blumám. 






Ingredience:
2 oloupané a uvařené brambory 
250 g tvarohu (v papíru)
1 vejce
90 g rýžové mouky
špetka soli
škrob na obalení (může být i vanilkový puding)

Postup: 
Brambory nastrouháme na jemném struhadle a vyklepneme doprostřed 1 vajíčko. Přidáme tvaroh a špetku soli a nakonec odváženou mouku a zpracujeme v polotuhé těsto. Mě se konzistence zdála výborná a s těstem se pracovalo dobře, takže jsem nemusela ani přidávat navíc mouku. Dovnitř dáme ovoce a knedlíčky ještě trošku obalíme ve škrobu. Dáme vařit do osolené vroucí vody asi na 8 minut aspoň 2 minuty po vyplavání ještě vaříme. No a podáváme dle chuti. V mém případě to bylo s rozpuštěným máslem, bílým jogurtem, nastrouhaným tvarohem a skořicí. 

pátek 28. srpna 2015

Pyré z červené čočky a dýně Hokkaidó

Pyré z červené čočky a dýně Hokkaidó

Uvědomila jsem si, že mé pátky jsou poslední dobou ve znamení bezmasých jídel, přitom nejsem vegetarián ani vegan. Kombinace červené čočky (kterou samostatně moc nemusím) a dýně je v tomto případě překvapivě jemná a lahodná. Toto jídlo můžete použít jako přílohu, ale já jsem jej zvolila jako hlavní se spoustou parmezánu a praženými slunečnicovými semínky. A určitě se v tomto receptu nebojte použít dostatek koření a bylinek ;)

Ingredience:
1/2  dýně
4 stroužky česneku
50 g červené čočky
bylinky: saturejka, tymián, oregano, majoránka
koření:pepř, sůl, chilli, kurkuma, sušený česnek
parmezán
semínka
svazek jarní cibulky

Postup:
Dýni (osolenou, opepřenou) spolu se stroužky česneku naporcujeme a upečeme v troubě na 180 °C asi pul hodiny. Červenou čočku propláchneme a vaříme v troše vody se lžičkou kurkumy (pro barvu),trochou pepře a bylinek. Po uvaření a upečení čočku scedíme a rozmixujeme s upečenou dýní, česnekem a bílou částí z cibulky. Dochutíme dle preferencí a do směsi ještě rozmixujeme nastrouhaný parmezán. Podáváme s nastrouhaným sýrem, opraženými semínky a nasekanou jarní cibulkou.
 

středa 26. srpna 2015

Jahelník bez cukru, lepku a laktozy

Jahelník bez cukru, lepku a laktozy

Konečně se nám trochu ochladilo a na mě začíná jít ta pravá nostalgická nálada spojená s vůní babího léta. Je to asi tím, že v tomto období je ještě příjemné teplo a mám ráda, když můžete vyjít na zahradu a utrhnout si kousek ovoce přímo ze stromu. A právě tyto druhy ovoce (jablíčka, švestky, blumy) jsou mé nejoblíbenější, jak samotné, tak i do pečení. Jejich chuť se skvěle snoubí s oříšky, skořicí a kombinace s jáhly je vyloženě tradiční. Takže tento recept je naprosto bez cukru a jiných sladidel, bez laktozy a přirozeně bez lepku. 




Ingredience:
150g jahel
350 ml vody nebo rostlinného mléka
špetka soli
2 vejce (žloutky a bílky zvlášť)
2 menší měkké banány
2 menší jablka
švestky
2 lžičky skořice
50 g nasekaných vlašských ořechů
lžička arašídového másla
mandle na posypání

Postup:
Jáhly 3krát spaříme vodou a dáme vařit do osolené vroucí vody. Rozvaříme na kaši cca 20 minut, vmícháme k nim arašídové máslo a necháme vychladnout. Vyšleháme si sníh z bílků a žloutky našleháme do pěny s rozmačkaným banánem. Přimícháme ovoce, skořici, oříšky a poté i uvařené jáhly. Nazávěr vmícháme vyšlehaný sníh z bílků a dáme do vyhřáté trouby péct na 180 °C asi na 30minut.