pondělí 26. prosince 2016

Cheesecake z bílé čokolády s jahodovou omáčkou

Bez lepku
Napadlo vás někdy, že cukr se dá výborně nahradit čokoládou? Vím, můžete namítnout, že zrovna v bílé čokoládě je cukru také dost, ale je tam i spousta dalších chutí, které jsou prostě skvělé a lépe než někam nasypat jen hrnek obyčejného cukru (nebo hůře sladidla), doporučuji nahrazovat prostě kvalitní čokoládou, a nemusí to být jen bílá. Cheesecaky mám moc ráda, jsou chutné, hodně zasytí, neobsahují mnoho nadbytečných sacharidů a dají se připravovat v rozmanitých chuťových variacích. Jahodovou omáčku jsem podávala jako přeliv, který dolní právě sladkou chuť těm, kteří se bez cukru prostě neobejdou. 
Ingredience:
Korpus:
80 g změklého másla
2 lžíce třtinového cukru
špetka soli
120 g pohankové mouky
1 lžička prášku do pečiva
1 lžička skořice
citronová kura z půlky citronu
2 lžíce kakaa

Tvarohová náplň:
500 g tvarohu
500 g mascarpone
200g smetanového sýra
3 vejce
80 g rozpuštěné bílé čokolády s jednou lžičkou kokosového oleje
400 g smetanového jogurtu 
2 citrony (šťáva i kúra)

Jahodová omáčka:
500g mražených jahod
2 lžíce vanilkového třtinového cukru
citronová šťáva (asi lžíce)
špetka soli
cukr moučka (dle chuti)

Postup:
Máslo si utřeme do pěny s cukrem. Přidáme sůl, skořici, kůru a na závěr mouku s práškem do pečiva. Drobenku rozprostřeme do vymazané dortové formu a pořádně upěchujeme. Pečeme v troubě na 180 °C 150 minut.
Na tvarohovou náplň si vyšleháme suroviny, ale pozor mascarpone přidáme nakonec a nešleháme už moc dlouho, aby se nám nesrazilo. Vložíme do vyhřáté trouby na 180 °C a pečeme 50-60 minut dokud se nebude pouze prostředek koláče třást. Do trouby můžeme položit i hrneček s vodou. Necháme vychladnout v troubě a poté přesuneme do chladna.
Na jahodovou omáčku si připravíme karamel, který si připravíme rozpuštěním třtinového cukru v pánvi a poté postupně do karamelu přidáváme jahody. Necháme je povařit, tedy změknout a poté dochutíme solí, citronovou šťávou, popřípadě vanilkou. Na doslazení použijte cukr moučka dle chuti. 

středa 21. prosince 2016

Sváteční bezlepková štola

Tradičně peču o vánocích štolu. Hlavně proto, že i v bezlepkové variantě je úplně luxusní a velmi rychlá. Není to žádná dietka, ale vánoce jsou jednou za rok, tak proč si nedopřát něco skutečně chutného a hlavně my bezlepkáři nemáme takový výběr v cukroví, takže je to taková vánoční mňamka. Suroviny ještě nakoupit stihnete tak se do ni klidně zítra pusťte a na Štědrý den ji můžete mít na svátečním stole. Dobrou chuť a krásné a hlavně klidné Vánoce. 


Ingredience:
370 g bezlepkové mouky (namíchala jsem většinu Doves farm s rýžovou)
1 kypřící prášek do pečiva
100 g třtinového cukru
1 vanilkový cukr
2 vejce
150 g rozpuštěného másla nebo ghí
250 g měkkého tvarohu
rozinky, brusinky, kandované ovoce a citronová kúra

Postup:
Suroviny promícháme a zpracujeme v tužší těsto. Rozdělíme ho na dva díly a vytvarujeme 2 válečky, které na plechu ještě prsty upravíme do výsledného tvaru. Dáme do vyhřáté trouby na 180 °C a pečeme 20-30 minut. Kontrolujeme propečení špejlí a po vytažení z trouby ještě potřeme máslem a posypeme moučkovým cukrem. 

pondělí 12. prosince 2016

Podzimní kaštanový cheesecake

Bez lepku
Loni jsem na vánočních trzích poprvé ochutnala pečené kaštany. Letos jsem si je už koupila v původním stavu a peču si je doma sama, chutnají mi samotné, ale i jako polévka nebo součást jáhlové kaše. Výbornou podzimní pochoutkou je pak, ale tento cheesecake, velmi čokoládový, návykový a krém je navíc úplně bez cukru a jakýchkoli sladidel. Vyzkoušejte, teď je pro to ideální roční doba. 
 Ingredience:
Korpus
70 g pohankové mouky
špetka soli
lžička skošice
lžička mletého muškátového oříšku
3 lžíce kakaa
2 lžíce třtinového cukru
hrst hrozinek
4 lžíce vlažné vody
1 lžíce rumu
3 lžíce oleje

Krém:
250-300 g jedlých kaštanů (ty jsem nařízla na vypouklé straně do kříže a dala péct na 200° asi 20 minut, poté ihned loupeme a vnitřky rozmixujeme na pyré)
2 vejce
150 g rozpuštěné čokolády (použila jsem 2/3 hořké a zbytek kvalitní mléčné)
500 g tvarohu
250 g ricotty
špetku muškátového oříšku

Postup:
Suroviny na korpus smícháme a namačkáme do vymazané a vysypané formy (průměr asi 21 cm). Dáme péct do trouby na 180 °C asi 15 minut. Ingredience na krém vyšleháme do krému a nalijeme na upečený korpus. Pečeme dalších asi 50 minut. Střed dortu by se měl mírně třást. Necháme vychladit a umístíme na noc do lednice.

neděle 20. listopadu 2016

Bezlepkové tartaletky s čokoládovým krémem

Bez lepku, mléka, vajec, vegan
Blíží se Vánoce a sním i pečení cukroví a dalších dobrot. Pro mne už nějak trochu opadl zájem o tu tradiční vánoční klasiku, jako rohlíčky, linecké, perníčky atd. Radši dávám přednost novým formám dobrot, ať už je to štola, vánoční omáčka nebo v tomto případě tartaletky. Sice to úplně není tradice, ale má to něco do sebe. Vzhledem k tomu, že jsem je připravovala bezlepkové, řekla jsem si, proč nezkusit udělat i nějaké cukroví rovnou i pro ty, kteří z nějakého důvodu nemohou laktózu a nebo třeba vejce. A povedlo se. S těstem se pracuje výborně a chuťově jsou tartaletky naprosto skvělé. 


Ingredience:
Těsto:
1 hrnek mletých mandlí
1 hrnek bezlepkové mouky (jáhlová a rýžová v mém případě)
1 hrnek kakaa
2 lžíce datlového sirupu (nebo medu pokud nejste vegan)
1 lžička citronové kůry+ 1 lžička skořice
4 lžíce kokosového oleje nebo ghí
5 lžic vody vlažné

Krém:
1/2 hrnku kokosového mléka (toho tuhého v plechovce)
100 g hořké čokolády
1 lžička pomerančové kůry

Postup:
Suroviny na těsto si smícháme v mixeru a vtlačíme do formiček na tartaletky, já jsem jich měla 8 kousků. Dáme do vyhřáté trouby na 180°C a pečeme asi 15-20 minut. Po vytažení necháme trochu vychladnout a pak vyklápíme, šlo to lehce. 
Na krém si ohřejeme kokosové mléko a nalijeme jej na hořkou čokoládu spolu s pomerančovou kůrou. Vymícháme, budeme mít takovou lesklou ganage. Krém nalijeme do košíčků a ozdobíme kokosem, kandovaným nebo čerstvým ovoce.

neděle 16. října 2016

Dýňový cheesecake s čokoládovým mramorem

Luxusní podzimní záležitost,  kterou máte jedinečnou příležitost, si připravit, protože teď je dýní opravdu na každém rohu plno. Je to dobře, jsou zdravé, krásně barevné a vhodné, jak naslano, tak i nasladko. Je to taková domácí inspirace, samozřejmě bezlepkový a sušenkový korpus jsem si taky připravila doma. PS. je lepší než ze sušenek.
Ingredience:
Korpus:
80 g změklého másla
2 lžíce třtinového cukru
špetka soli
120 g pohankové mouky
1 lžička prášku do pečiva
1 lžička skořice
citronová kura z půlky citronu
2 lžíce kakaa

Tvarohová náplň:
500 g kvalitního tvarohu
200 g krémového sýra
domácí lučina (500 g jogurtu Hollandia jsem nechala přes noc okapat přes sítko a utěrku) nebo 200 g husté zakysané smetany
3 lžíce třtinového cukru
dýňové pyré (1 menší dýně Hokkaidó upečená na 180°C 50 minut a rozmixovaná)
2 vejce
50 g mléčné čokolády


Postup:
Máslo si utřeme do pěny s cukrem. Přidáme sůl, skořici, kůru a na závěr mouku s práškem do pečiva. Drobenku rozprostřeme do vymazané dortové formu a pořádně upěchujeme. Pečeme v troubě na 180 °C 150 minut.
Mezitím si připravíme náplň. Vyšleháme tvaroh, sýr, a lučinu s cukrem, poté přišleháme dýňové pyré a posupně i vajíčka. Většinu náplně nalijeme na předpečený korpus a do zbylé nalijeme rozpuštěnou čokoládu. Zbytek náplně nalijeme na dort a špejlí vytvarujeme mramor. Pečeme při 170°C asi 50 minut (přidala jsem hrníček s vodou vedle do trouby), střed by se měl trochu třást. Po vytažení necháme vychladnout a poté ještě umístíme alespoň na pár hodin do lednice.

pátek 7. října 2016

Jáhlovo-pohankový perník

Receptů bez mouky je poslední dobou velká spousta, tento je také bez vajec, laktozy a dalších nedůležitých věcí. Ale rozhodně není bez chuti.
Ingredience:
1 hrnek (jahel+pohanka kroupa)
4 hrnky vody nebo rostlinného mléka
špetka soli, lžička skořice, 2 lžičky perníkového koření
2 lžíce melasy (nebo medu)
50 g kakaa
lžička s
2 jablka
1 hruška
2 lžíce mletého lněného semínka namočeného v 6 lžicích vody
30 g vanilkové Hrašky (popřípadě můžeme nahradit moukou)
50 g letých oříšků
2 lžičky jedlé sody

Postup:
Jáhly s pohankou uvaříme (za přidání melasy a koření) v tekutině a necháme chvíli vychladnout. Přidáme kakao, oříšky a nastrouhané ovoce, které nám perník krásně zvláční a zároveň dosladí. Lněné semínko použijeme místo vajíček a Hraška nám kaši trochu zahustí spolu s jedlou sodou. Těsto, které je trochu mokřejší rozprostřeme do vymazaného pekáčku a pečeme v předehřáté troubě na 180-200°C alespoň 45 minut. Perník je moc dobrý vláčný a provoní Vám celý byt.

čtvrtek 29. září 2016

Kuře na zelenině s cizrnou

Jídla z jednoho pekáčku jsou snad nejlepší co můžeme připravit. Tento pokrm je rychlý a prakticky bez práce, to mu ale neubírá na chuti.Cizrna je nesmírně prospěšná luštěnina, ale bohužel její tepelná úprava je poměrně zdlouhavá, proto použvám sterilovanou. Kuře je dobré opravdu kvalitní, nejlépe od farmáře, protože v chuti je rozdíl opravdu značný.
Ingredience:
2 kuřecí čtvrtky
sůl, pepř, červen paprika
zázvor, cibule, česnek
kozervovaná rajčata, 3 bílé papriky
2ks mrkev, petržel
sterilovaná cizrna
petrželka

POstup:
 Kuře si okořeníme a dáme stranou. Do pekáčku přidáme cibuli, česnek, zázvor. Kuře rozvstvíme do pekáčku a zasypeme rajčaty, paprikou, kořenovou zeeninou a také cizrnou. Trochu podlijeme vodou a přikryté alobalem pečeme při 220°C asi 1 hodinu. Poté dáme alobal stranou, opět můžeme dolít trochu vody a pečeme na 180 °C než se nám vytvoří kůrka asi další hodinku. 

sobota 17. září 2016

Cizrnový dortík s čokoládovou polevou

Luxusní, bez laktózy, mouky, soji a cukru

Jeden z nejlepších a nejvláčnějších dortíků. Neskutečně jednoduchý. Stačí jen rozmixovat suroviny.

Ingredience:
1 plechovka cizrny
100 g mletých lískových ořechů
50 g kakaa nebo karobu
2 lžíce skořice
špetka soli
 2 lžíce třtinové melasy nebo medu
1 nastrouhaná hruška
1 rozmačkaný banán
2 lžičky prášku do pečiva
1lžíci mletého lněného semínka rozmíchaného v 1 dcl vody
2 vejce

Poleva:
50 g hořké čokolády
2 lžíce kokosového oleje
2 lžíce kakaa

Postup:
 Všechny suroviny na těsto rozmixujeme a vyšleháme do hmoty, kterou dáme do vymaštěné a vysypané dortové formy. Pečeme v předehřáté troubna 180 °C asi 40-45 minut. POlevu si připravíme ve vodní lázní a kakao přidáváme pouze pokud se zdá, že je poleva moc řídká. Koláč vyndáme z trouby, polijeme polevou a dáme vychladit. 

pátek 9. září 2016

Fazolove brownies

Bez lepku a laktozy
Vše, kde se při pečení používá čokoláda mi chutná, ale nikdy by mne nenapadlo, že i moučník z fazolí může být tak nesmírně chutný a zároveň zdravý. 

Ingredience:
1 plechovna červených fazolí (okapaných a propláchnutých)
2 banány
2 lžíce javorového sirupu
2 vejce
1/2 hrnku kakaa nebo karobu
3 lžíce bezlepkových ovecných vloček
2 lžičky jedlé sody
40 g hořké čokolády

Postup:
Všechny suroviny kromě čokolády rozmixujeme a nazávěr vmícháme nalámanou čokoládu. Těsto vlijeme do vymazané a ysypané formy a pčeme při 180°C 30-40 minut. Poté necháne vychladnout a můžeme servírovat např. s banánovým tvarohem. 

pátek 19. srpna 2016

Tiramisu dort bez lepku

Jednou jsem ochutnala tiramisu, které nebylo z obycejnych nebo cukrarskych piškotů,ale z upečeneho piškotu s ten rozdíl byl skutecne znát. Doma jsem vyzkoušela něco podobného a co vám budu povídat, zkuste ho sami, stojí to za to.
Ingredience
Piškotový korpus:
 6 vajec (žloutky a bílky zvlášť
5 lžic třtinového cukru
špetka soli
5 lžic samokypřící bezlepkové mouky Doves farm

Krém:
100 ml smetany
1 ztužovač šlehačky
 500 g tučného tvarohu 
200 g ricotty
250 g mascarpone
4 lžíce třtinového cukru

250 ml silné kávy s rumem
kakao na posypání

Postup:
Bílky si vyšleháme se špetkou soli do tuhého sněhu. Žloutky spolu s cukrem našleháme do světlé pěny. Ke žloutkům prosijeme po lžících mouku a vmícháme. Na závěr ještě dodáme opatrn sníh z bílků a umístíme piškot do dortové formy vystlané papírem. Korpus pečeme při 170 °C asi 15-20 minut. Poté necháme úplně vychladnout.
Krém si připravíme vyšleháním všech surovin. Mascarpone přidáme až ke konci šlehání, aby se nesrazilo. 
Piškot si prořízneme na 2 části. Tu větší a stabilnější umístíme dospodu a hodně prokapeme kávou s rumem. Na korpus přidáme 1/2 krému a přiklopíme druhým plátem. Opět stejný postup a kréme rozetřeme do stran kolem dortu. Na závěr ještě nahoru hustě prosypeme kakaem a dáme vycvhladit do lednice.

pátek 29. července 2016

Závin s rajčaty a mozzarelou (domácí bezlepkové těsto)

Bez lepku a soji
Nevím čím to je, ale v létě příliš netoužím po pečených koláčích a buchtách a mám spíše chuť na recepty ze zeleniny a ovoce. Tento závin je poměrně rychlý a s těstem se dobře pracuje. Kombinace rajčat, bazalky a mozzarely je prostě nesmrtelná. Určitě stojí za vyzkoušení.
Ingredience:
180 g bezlepkové mouky (LABUMIX nebo Doves farm)
sůl
70 g změklého másla
70 g hustého bílého jogurtu 
1 vejce

1 plechovka loupaných a krájených rajčat
sůl, pepř, oregano
2 stroužky prolisovaného česneku
hrst nasekané bazalky
mozzarela (třešinky)

Postup:
Suroviny na těsto zpracujeme a zabalíme do folie. Těsto umístíme alespoň na hodinu do lednice. Po vytažení jej zpracujeme na vále a naplníme ochucenými a okapanými rajčaty, které předem smícháme s kořením a mozzarelou. Závin potřeme vajíčkem a pečeme 170 °C asi 25 minut.

neděle 17. července 2016

Borůvkový koláč z borůvkového jogurtu

Je tady moje nejoblíbenější sezona. Sezona čerstvého ovoce, domácích koláčů a spousty různých variant, co a hlavně z čehokoli upéct. Nestává se mi to moc často, ale nedávno mi zůstal jeden jogurt borůvkový, který už se prostě nehodil na jídlo, no a protože jsem člověk spořivý rozhodla jsem se z něj něco upéci. Naštěstí teď nemusím pátrat po ovoci, které by se s ním snoubilo, prostě na zahradě nasbírám borůvky a jdu na to. A vy pojďte taky ;) Krásné léto
Ingredience:
1 borůvkový jogurt Hollandia 200 g
2 lžíce třtinového cukru
2 lžíce oleje
1 vejce
80 g bezlepkové mouky
1/2 prášku do pečiva

borůvky
 
3 lžíce másla rozpuštěného
3 lžíce moučkového cukru
3 lžíce rýžové krupičky
1 lžíce kokosu
1 lžíce bezlepkových ovesných vloček
 
Postup:
Suroviny na těsto smícháme a umístíme do vymazané a vysypané koláčové formy. Hustě zasypeme opláchnutými borůvkami a ze zbylých ingrediencí připravíme drobenku, kterou poklademe na borůvky. Dáme do vyhřáté trouby na 180°C asi na 20 minut. 

čtvrtek 7. července 2016

Kakaové lívanečky s banánovým tvarohem a borůvkovo-čokoládovou omáčkou

Bez lepku, soji a cukru
Toto je tradiční česká klasika v trochu zdravějším kabátku. Palačinky z pohankové mouky jsou mým oblíbeným pokrmem, dají se připravit bez laktozy a ve veganské variantě, pokud přidáte trochu jedlé sody, tak máte výborné lívance. Tvaroh je doslazený jen banánem a borůvková omáčka je sladká díky sušenému ovoci a kupodivu hořké čokoládě. Doporučuji, luxusní záležitost.          

Ingredience:
Lívanečky (8 kusů):
250 ml mléka nebo vody
90 g pohankové mouky
10g kakaa
špetka soli a chia semínek (nemusí být)
1 lžička jedlé sody
1 vejce (postačí bílek)
kokosový olej na smažení

Banánový tvaroh
250 g tvarohu
100 ml smetany ke šlehání
1 větší zralý banán
citronová kůra

Borůvkovo čokoládová omáčka
5 sušených švestek + trocha vody
borůvky
lžička skořice
2 čtverečky hořké čokolády

Postup:
Smícháme mléko, sypké ingredience a na závěr vmícháme bílek. Důkladně promícháme a necháme v lednici odstát (klidně i několik hodin). Mezitím si vyšleháme tvaroh se smetanou a banánem. Na omáčku si namočíme sušené ovoce (já použila švestky, ale klidně zkuste i datle) a necháme odstát. Lívanečky si usmažíme na trošce kokosového oleje nebo přepuštěného másla. Omáčku si dokončíme přidáním skořice ke švestkám a přivedem je k varu. Následně dodáme borůvky a asi po 10 minutách vmícháme hořkou čokoládu. Pokud vám jako mě stačí tato sladkost, tak už nijak nepřislazujte, protože tvaroh je docela sladký sám o sobě a v kombinaci to vytváří výborný chuťový kontrast. Lívance podáváme s tvarohem, přelité borůvkovo-čokoládovou omáčkou a čerstvým ovocem.

Jahodová rawláda

Raw, bez lepku, cukru, soji
Nejsem zastánkyní raw stravy, protože mi připadá docela extrémní a v našich podmínkách těžce realizovatelná. Čemu ale dávám přednost jsou raw dezerty a to zejména teď v létě. Jejich největší předností je, že jsou svěží, lehké, bez mouky a cukru, plné spousty ovoce. Ještě bych zdůraznila, že je i výborné nechat dezert zamrazit a pak si jen po kouscích vytahovat a za půl hoďky můžeme bez práce mlsat.

Ingredience:
170 g datlí + 2 sušené švestky
100 g lískových oříšků + 20 g mandlí
2 lžíce kokosového oleje
30 g kokosu
chia semínka

1/2 plechovky kokosového mléka (400ml)
100 g kokosu
1 banán
200 g jahod
1 lžíce citronové šťávy

Postup:
Datle si se švestkami namočíme do vody a necháme nejlépe na několik hodin odstát. V mixéru rozmixujeme ořechy a přidáváme okapané datle po jedné do těsta. Vše mixujeme, přisypeme olej, kokos a pokud je těsto příliš sypké, tak můžeme přidat vodu z namáčených datlí. Na závěr do těsta stěrkou vmícháme chia semínka a rozprostřeme těsto na potravinovou folii. Nejlépe je pracovat s mírně navlhčenýma rukama. 
Na krém si rozmixujeme všechny ingredience a rozprostřeme ho na těsto, poklademe ještě tenkými plátky jahod a opatrně pomocí folie zarolujeme. Roládu umístíme do lednice, poté ji můžeme naporcovat a kousky schovat do mrazáku.

sobota 18. června 2016

Cuketové řezy s třešněmi a vanilkovým pudingem

Bez lepku, vajec, laktózy a soji
Neskutečně dobrý recept na neskutečně zdravou buchtu, spíše dezert, určitě to zkuste a využijte čerstvou cuketu, třešně jsou tady úplně luxusní a vegani si uvaří puding v mléku rostlinném samozřejmě.


Ingredience:
1 velká cuketa (nastrouhaná nahrubo)
50 g třtinového cukru
50 g datlového sirupu
špetka soli
2 lžíce slunečnicových semínek
2 lžíce karobu
2 lžíce kakaa
50 g oleje
200 g bezlepkové mouky (100 g pohankové, 100g bezlepkové směsi LABUMIX)
1/2 prášku do pečiva

třešně vypeckované

400 ml rostlinného mléka 
1 vanilkový puding
1 lžíce cukru
 lžička rumu

Postup:
Nastrouhanou cuketu vymačkáme. Přidáme zbytek ingrediencí a zpracujeme těsto, které rozetřeme na menší plech vyložený pečícím papírem. Umístíme do vyhřáté trouby na 180°C a necháme na 10 minut zapéct, poté vytáhneme a posypeme třešněmi, těsto necháme ještě 15-20 minut dopéct. Mezitím si uvaříme vanilkový puding a rozetřeme ho na upečený koláč. Necháme vychladnout a pak umístíme do lednice. Další den, si jej  můžeme vychutnat. 





pondělí 13. června 2016

Jogurtový koláč s rebarborou a jahodami

Rebarbora je nesmírně zdravá, ale taky dost kyselá. Pokud ji smícháme s jahodami a použijeme dobré těsto a taky drobenku nemusíme ani používat moc cukru a dopřát si chutný a odlehčený koláč.


Ingredience:
Na těsto:
 kelímek bílého jogurtu (150g)

1 vejce
 půl kelímku cukru
 půl kelímku oleje
kelímek bezlepkové mouky a dala jsem asi o 2 lžíce víc
půl prášku do pečiva

Náplň:
1 tvaroh
200 g bílého jogurtu
citronovoá kůra + šťáva
1 řapík rebarbory
3 lžíce třtinového cukru
1 vanilkový cukr
3 lžíce kvalitní jahodové marmelády
250 g jahod

Drobenka:
2 lžíce přepuštěného másla
3 lžíce ovesných vloček bezlepkových
2 lžíce marmelády
1 lžíce kokosu

Postup:
 Ingredience na těsto smícháme a nalijeme na plech. Rebarboru si dáme do rendlíku, přidáme džem, jahody a třtinový cukr, podlijeme trochou vody a citronové šťávy a povaříme asi 10 minut. Tvaroh si vyšleháme s jogurtem, vanilkovým cukrem a kůrou, nazávěr přimícháme rozvařenou rebarboru a nalijeme na těsto. Dáme do trouby na 180°C zapéct takových 10 minut. Drobenku si připravíme smícháním všech surovin a posypeme ji koláč, který dopékáme ještě dalších 15-20 minut. 

sobota 11. června 2016

Jahodová chia marmeláda

Chia semínka jsou v současnosti docela modní trend a všichni teď zase začínají zavařovat. Pokud máte dostatečně sladké ovoce, třeba čerstvé jahody, kterých je teď všude plno zkuste si připravit tuto jednoduchou marmeládu bez cukru a jakýchkoli konzervantů. Marmeládou jsem naplnila bezlepkové košíčky na které najdete recept tady: http://vevercinylaskominy.blogspot.cz/2016/05/bezlepkove-kosicky-s-originalnimi-kremy.html


Ingredience:
500 g omytých a pokrájených jahod
citronová kůra a šťáva
špetka skořice
3 lžíce chia semínek

Postup
Jahody rozmixujeme tyčovým mixerem dohladka, přidáme kůru a šťávu z citronu, skořici a chia semínka. Necháme nabobtnat a máme hotovo. 

neděle 5. června 2016

Nepečený tvarohovo-ovocný mls

Na léto ideální recept z několika důvodů.
1. Lehký
2. Svěží
3. Spotřebujeme zásoby ovoce z mrazáku
4. Nezapínáme troubu
5. Výborný i pro děti

Ingredience:
250 g směsi malin, borůvek a rybízu
trocha vody
1 lžíce třtinového cukru
1 lžička skořice
10 g agaru

500g polotučného tvarohu
400ml smetanového jogurtu
100 ml vody+1 ztužovač krémů za studena
citronová kůra z 1 citronu
50 g vanilkového třtinového cukru

Postup:
Ovoce dáme do rendlíku, zasypeme cukrem a pomalu přivedeme k varu. Do trošku vody si namočíme agar a necháme nabobtnat. Poté přilijeme k ovoci a přivedeme k varu. Minutku povaříme a odstavíme z plamene.
Tvaroh vyšleháme s cukrem a citronovou kůrou. Ztužovač si připravíme dle návodu a smícháme se směsí. 
Polovinu tvarohové směsi navrstvíme do formy a přidáme půlku ovocné. Lžící vyrobíme mramor a opět navrstvíme zbylý tvaroh. Nahoru přijde ovoce a dáme zatuhnout do lednice nejlépe přes noc.

pondělí 30. května 2016

Čočka po indicku a zeleninové sabdží

vegan, bez lepku, laktózy, vajec a soji
Bez luštěnin si neumím představit, alespoň jeden oběd v týdnu. Čočku už od malička zbožňuji, dokonce mi chutnala i ve školní jídelně, třeba jako taková ta klasika čočka na kyselo s vajíčkem nebo polévka. Sama si připravuji luštěniny v mnoha variacích, ale čočku mám nejradši na indický způsob. S vůni koření, bylinek, česneku a taky zeleniny. K čočce moc nemusím žádné vajíčka nebo uzeniny, protože dovede dobře zasytit sama o sobě. K tomuto jídlu se velmi dobře hodí zeleninové sabdží a pod tímto názvem se prostě skrývá jen uvařená zeleninka s kořením a bylinkami.

Ingredience:
2 lžíce oleje
2 cibule
3 stroužky česneku
3 mrkve,1 petržel, kousek celeru
300 g propláchnuté čočky
bylinky: petržel, libeček, majoránka, saturejka, tymián
1 lžíce rajského protlaku
koření: sůl, pepř, tikka masala, kari, sušený česnek, chilli
1 bílá paprika
zeleninový vývar

Postup:
Na oleji osmahneme cibulku a nasekaný česnek. Přidáme nakrájenou zeleninu a zasypeme kořením a bylinkami. Na závěr dodáme čočku a protlak a zalijeme vývar, stačí do té míry, aby byla čočka ponořena, protože nechceme zahušťovat, tak ji budeme postupně podlévat a nechávat vsáknout vodu. Asi po hodině vaření můžeme přidat na docucení prolisovaný česnek a kdo má rád pikantnější chutě, tak ještě chilli. 

Zeleninové sabdží:
Můžete použít prakticky jakýkoli druh zeleniny. Třeba cuketu, porek, mrkev, petržel, celer, žlutou a červenou papriku, rajče, květák nebo brokolici. Vše nakrájíte na kostičky a okořeníte solí, pepřem a kari kořením. Podlejete trochou vývaru a necháte asi 25 minut pěkně vydusit, nejprve pod pokličkou a až zelenina pustí šťávu tak jen tak bez ni. Můžete přidat citronovou šťávu na závěr pro dodání svěžesti. Samozřejmě čerstvá petrželka, libeček a kopr jsou navíc úplně zásadní.

sobota 28. května 2016

Borůvkový tvarožník bez mouky a cukru

Jedna inspirace pro ty, kteří ještě mají v mrazáku zásoby ovoce z loňska. Je to trochu luxusnější tvarožník, protože kromě tvarohu zde máme i ricottu a místo mouky mleté mandle. Nelekněte se té tmavší barvy, která je způsobena třtinovou melasou, tu jsem použila na oslazení místo cukru, ale klidně dobře poslouží i kvalitní med.

Ingredience:
250 g ricotty
250 g polotučného tvarohu
2 žloutky
vanilkový lusk
100 g třtinové melasy
lžíce citronové šťávy
40 g rozpuštěného másla
100 g mletých mandlí
1 lžička kypřícího prášku
sníh ze 2 bílků + špetka soli
borůvky

Postup:
Vyšleháme si tuhý sníh z bílků se špetkou soli. Žloutky se semínky z vanilkového lusku a melasou si utřeme do pěny, vmícháme rozpuštěné máslo, tvaroh, ricottu, citronovou šťávu. Na závěr důkladně promísíme s mletými mandlemi a kypřícím práškem. Po lžících vmícháváme vyšlehaný sníh z bílků a borůvky, trochu si necháme na ozdobení. Těsto vlijeme do vymazané koláčové formy a pečeme v předehřáté troubě na 170°C asi 40 minut. 

úterý 17. května 2016

Vegansky plněná paprika s rajskou omáčkou

Bez lepku, laktozy, vajec, soji, vegan
Jednou mě tak napadlo, jestli bych vydržela být vegetariánkou. No nějakou dobu asi ano. Obejít se bez masa pro mne zase takový problém není. Už delší dobu nejím vepřové, kuřecí v té kvalitě v jaké ho běžně seženeme mi taky moc nechutná, ale takový pečený králík nebo krůta a třeba hovězí líčka to jsou speciality, se kterými bych se loučila dost těžce. Pak jsem se ve svých úvahách zašla ještě dál a zkusila si představit, jaké by to asi bylo být vegankou. Abych k sobě byla úplně upřímná to už bych asi nedala. Přestože maso se dá v dnešní dobře docela slušně nahradit, třeba tempeh je moc dobrý anebo také některé druhy luštěnin nám dodají spousty kvalitních bílkovin. Takže o to, by zase tolik nešlo, ale obejít se bez sýrů nebo domácích vajíček to by bylo nad moje síly. Nevídím ale důvod, proč si jednou začas nedopřát zdravý, lehký veganský oběd, který koncekonců chutná skoro stejně, jako jeho živočišný vzor. 

Ingredience:
Plněná paprika:
1  velká bílá paprika
40 g čočky
sůl, pepř, adžika, sušený česnek a majoránka
čerstvý libeček, petrželka a tymián
1 lžíce hrašky
1 stroužek česneku 
1 bílá část z jarní cibulky

Omáčka:
olej
sůl, pepř, pazalka, petrželka, libeček, tymián
2 větší cibule
3 mrkve
1 cuketa
2 petržele
kousek celeru
kvalitní hustý rajský protlak 180 g
koření (3 bobkové listy, 2 kuličky nového koření a 3 pepře)
1 plechovka loupaných rajčat

na dochucení perníkové koření a muškátový oříšek a čerstvá bazalka, trochu chilli


Postup:
Na olej dáme cibuli,  zeleninu a různé bylinky. Přidáme hustý rasjký protlak, plechovku rajčat a koření. Zalijeme buď vývarem nebo vodou (budeme muset více dosolit). Přiklopíme a prováříme asi 1 hodinu, následně omáčku tyčovým mixérem rozmixujeme. Dochutíme perníkovým kořením, solí, pepřem a přidáme spoustu čerstvé bazalky, opět mixujeme.
Čočku propláchneme a dáme ve trošce vody vařit spolu s kořením a bylinkami. Posolíme až před koncem vaření. Když se voda vyvaříme dolijeme vroucí vodou a vaříme zhruba 1 hodinu. Nezapomeneme před koncem varu posolit a vmícháme Hrašku. Voda nám úplně vsákne a my do směsi přidáme česnek, cibulku a ještě třeba nasekanou petrželku. Dobře promícháme, kdo má rád hladší směs může i rozmixovat a vychladlou směs plníme do papriky. Zabalíme do alobalu a dáme do trouby na 15 minut zapéct. Poté na posledních 15 minut vložíme papriku do omáčky, aby se ahezky prolnuly chutě dohromady.

neděle 15. května 2016

Bezlepkové košíčky s originálními krémy

Nevím, jak vy, ale já prostě nedám dopustit na tradiční české zákusky. Vždycky jsem si myslela, že připravovat je, nemusí být úplně jednoduché. Kouzlo košíčků spočívá v tom, že jsou něco, jako jednohubky, stačí nám jedna ruka a jedno sousto. Příprava není náročná pokud zvolíte dobré těsto na košíčky. A nejlepší je, že se dají připravovat v nespočtu chuťových variací, kde si každý přijde na své, protože krémy si můžeme zvolit dle svých chuťových preferencí. Jednou už tady recept na košíčky máte a korpus je tedy úplně stejný, ale, co se týče krémů, tak ty jsem maličko obměnila a měly velký úspěch. Karamelový krém je prý jako ten z větrníků a pudingový je zase odlehčený a spíše pro milovníky takové té zdravé a nezatěžující kuchyně. Myslím, že si opět přijdou na své všichni. Doplnila jsem je o čerstvé ovoce a pro celiaky jsem použila brusinky v bílé čokoládě a nebo pro lepkáče použijeme třeba lentilky. ;)

Ingredience:
Košíčky (47 menších košíčků):
85g změklého másla
 5 lžic vanilkového třtinového cukru
1 domácí vajíčko
200 g mouky (Jizerky)
100g rýžové mouky 
špetka soli
citronová kůra

2 lžíce vody (v případě velké savosti bezlepkové mouky)

Karamelový krém:
50 g másla
200g cukru krupice
500 ml smetany ke šlehání
špetka soli

Pudingový krém:
600 ml mléka
3 lžíce vanilkového třtinového cukru
1 lžíce rumu
2 vanilkové pudingy (nebo přímo tu směs, která je na náplň do zákusků)
1 polotučný tvaroh
plátek másla

Postup:
Máslo vyšleháme s cukrem do pěny a přidáme vejce. Poté přidáme prosátou mouku se špetkou soli a citronovou kůru. Těsto už musíme zapracovat ručně. Pokud se nám zdá příliš sypké přidáme trochu vody. Těsto zabalíme do folie a umístíme do lednice (nejlépe přes noc). Hmotu necháme trošku povolit a natlačíme do vymazaných forem na košíčky, dáme péct do trouby na 180 °C. Dobu pečení musíme hlídat (u mé trouby to bylo asi 10-15 minut). Vytažené košíčky jsem ještě teplé vyklopila z formiček, ale musíme pracovat opatrně, protože těsto je trochu křehké. Košíčky nemusíme plnit hned, ale rozhodně je musíme nechat vychladnout. 

Na karamelový krém si dáme na pánev máslo s cukrem a necháme je pozvolna zkaramelizovat. Snažíme se nemíchat, přidáme sůl a až nám karamel hezky ztmavne odstavíme pánev z plotny a opatrně do ni vlijeme 250 ml smetany ke šlehání. Pánev vrátíme zpět na plamen a důkladně vše promísíme, teď už můžeme směs stěrkou promíchávat. Až se nám vše hezky propojí, přelijeme směs do mísy, necháme vychladit a umístíme přes noc do lednice. Po vytažení krém spolu s další smetanou ke šlehání  rozmixujeme na hustou karamelovou šlehačku. Cukrářským sáčkem plníme košíčky a zdobíme dle vlastních představ.

Pudingový krém je o poznání jednodušší. Ve 150 ml mléka rozmícháme 2 pudingové prášky a zbytek mléka přivedeme k varu spolu s cukrem a rumem. Poté rozmíchaný pudingový prášek a minutku povaříme. Stáhneme z plotny a přimícháme plátek másla. Směs necháme důkladně vychladnout a pak do ni zašleháme 1 tvaroh. Krémem plníme košíčky, které necháme ještě v lednici zatuhnout. 


čtvrtek 28. dubna 2016

Luštěninové karbenátky a pyré z pečené zeleniny

Vegan, bez lepku, laktózy, vajec a soji
Máme tu jaro. I když to zatím podle počasí moc nevypadá. Na jaře bychom měli odlehčit jídelníček, zařadit listovou zeleninu a spíše se zaměřit na čerstvost a asi prý ani neuškodí nějaké ty půsty. Já na půsty moc nejsem, ale jsem schopna se alespoň na pár dní zbavit masa. Takže jsem se zúčastnila kurzu vegetariánského vaření, ze kterého jsem se naučila tento super recept na karbanátky a pyré ze zeleniny je čistě tzv. recept, co dům dá.

Ingredience:
Luštěninové karbenátky:
60g luštěnin (fazole adzuki + slzovka)
2 lžičky koření adžika, sůl
2 lžíce pohankové mouky

Pyré z pečené zeleniny:
1 máslová dýně
1 mrkev
1 petržel
jarní cibulka
2 stroužky česneku
sůl, pepř, kurkuma, kari koření, vývar, olivový olej
 slunečnicová semínka 2 hrsti

Postup:
Na karbenátky si necháme přes noc namočené luštěniny (červenou čočku bychom máčet ani nemuseli. Vodu, ve které jsme máčeli slijeme a přilijeme trochu vody čerstvé. Přivedeme k varu a přidáme adžiku.  Luštěniny rozváříme, fazole klidně i více než hodinu, když se voda vyvaří, tak opět trochu horké vody přilijeme. Nakonec varu přidáme sůl a mouku. Směs ještě můžeme rozmixovat a nebo necháme v tomto stavu vychladnout Ze směsi vytvarujeme karbenátky a smažíme na kvalitním oleji nebo ghí. Je dobré si to vyzkoušet na prvním a pokud nám dobře drží, tak můžeme pokračovat i zbylými karbenátky.
Zeleninu na pyré si očistíme a rozložíme na plech vyložený pečícím papírem. Okořeníme a pokapeme olejem. Dáme péct do trouby na 170 °C asi na 20 minut. Zeleninu vyjmeme z trouby dáme do hrnce, přidáme trochu výaru nebo vody a můžeme ještě dochutit kořením. Pokrájíme jarní cibulku, přidáme prolisovaný česnek a opražená slunečnicová semínka.


pondělí 25. dubna 2016

Exotický cheesecake s originální polevou

Po kratší odmlce se chci s vámi podělit o jeden velmi originální a neotřelý dezert, který ještě v této době prostě zkuste. Hlavně proto, že se ještě dá docela levně koupit mango, které mu právě dodává onu exotičnost. Korpus je klasicky z pohankové mouky a kromě másla je tam i kokosový olej, dodává taky cizokrajný rozměr. A poleva je originální v tom, že obsahuje mléko z lískových ořechů, což v kombinaci s čokoládou a ostatními surovinami tvoří neuskutečně dobrý dezert, hlavně svěží ;)

Ingredience:
Na korpus
60 g rozpuštěného tuku (máslo+kokosový olej)
50 g třtinového cukru
špetka soli, citronová kůra
150 g pohankové mouky
20 g karobu
1 vejce

Náplň:
2 manga
3 vejce
2 tvarohy

Poleva:
50 g hořké čokolády
1 lžička kokosového oleje
50 ml lísko oříškového mléka
kokos na posypání

Postup:
Suroviny na korpus si kromě vejce zpracujeme v drobenku, do které následně vmícháme i vajíčko. Rozprostřeme hmotu rychle do vymazané formy a necháme zvýšené okraje. Formu vložíme na chvíli do lednice. Na náplň si z  manga připravíme pyré (prostě mango rozmixujeme na kaši). Pyré si vyšleháme s vejci a tvarohy. Náplň nalijeme na korpus a pečeme při 170°C přikryté alobalem asi 35 minut. Bez alobalu dalších 15 minut. Polevu si připravíme za pomocí vodní lázně. A nad parou necháme pozvolna rozpouštět čokoládu s kokosovým olejem a až se nám pěkně rozpustí, tak postupně přiléváme mléko a promícháváme až nastane konzistence tekuté (bez)mléčné čokolády.Polevu nalijeme na dort a posypeme kokosem. Vychladlý dort dáme ještě na nějakou dobu do lednice. 

neděle 10. dubna 2016

Bezlepkové brownies s mascarpone

Bez lepku
Tak to bych mohla jíst denně. Miluji čokoládu a brownies je prostě luxusní záležitost. Je to docela hutný dezert, takže stačí opravdu malá porce a zaručuji vás, že to odbourá opravdu jakýkoli stres ;)

Ingredience:
3 vejce
1 vanilkový cukr
1 mascaprone 250g
100g kvalitní hořké čokolády rozpustíme s 200 g másla
100g cukru
100 g holandského kakaa
špetka soli
120 g bezlepkové mouky LABUMIX

Poleva:
100 g čokolády
50 ml mléka
50 g másla  nebo kokosového oleje
1 lžíce moučkového cukru

kokos na posypání

Postup:
Vajíčka vyšleháme s cukrem a mascarpone. Přidáme rozpuštěnou čokoládu s míchanou s máslem a zamícháme. Poté zašleháme cukr, kakao, sůl a mouku. Poměrně hutné těsto naneseme na plech vyložený pečícím papírem a pečeme při 170°C asi 30-40 minut. Mezitím si připravíme polevu. Rozpustíme čokoládu s máslem. Do této směsi v mícháme cukr a mléko. Důkladně promísíme a naneseme na upečené brownies. Labužníci ještě povrch mohou posypat strouhaným kokosem.

sobota 2. dubna 2016

Tvarohovo-jahodový koláč

Bez lepku
Pojďme se navnadit na léto. Koupila jsem jahody, které se příliš nehodí na běžnou konzumaci, takže jsem z nich připravila pyré a tento luxusní koláč ála cheesecake.

Ingredience:
Korpus
60 g rozpuštěného másla
50 g třtinového cukru
špetka soli, citronová kůra
150 g pohankové mouky
20 g kakaa
1 vejce

Tvarohová náplň
3 vejce (žloutky a sníh z bílků)
750 g tvarohu
50 g třtinového cukru
citronová kůra a 2 lžíce šťávy
400 g rozmixovaných jahod na pyré
400g smetanového nebo řeckého jogurtu
1 malinový puding

Postup:
Suroviny na korpus si kromě vejce zpracujeme v drobenku, do které následně vmícháme i vajíčko. Rozprostřeme hmotu rychle do vymazané formy a necháme trochu i vyšší okraje. Formu vložíme na chvíli do lednice. Mezitím si připravíme náplň vyšleháme si tuhý sníh z bílků. Žloutky si rozmixujeme s cukrem a kůrou, přimícháme tvaroh, jogurt, jahodové pyré a puding. Nakonec opatrně do směsi vmícháme i sníh z bílků. Korpus vytáhneme z lednice a nalijeme na něj tvarohovou náplň. Dort, přikrytý alobalem, dáme péct do vyhřáté trouby a pečeme při 180°C asi 25 minut, poté můžeme sundat alobal a dopékáme ještě 20-30 minut. Dort by se měl ve středu mírně třást. Necháme ho vychladnout při otevřených dvířkách trouby. Po asi hodině ho vytáhneme a necháme vychladit důkladně v lednici.

neděle 27. března 2016

Bezlepkový tvarohový beránek

Tradiční velikonoční klasika. Není potřeba nějak dlouze popisovat ;)


Ingredience:
3 vejce (žloutky a bílky zvlášť)
1 hrnek moučkového cukru (stačí 100g)
1 sklenka oleje (200ml)
1 sklenka mléka
250 g měkkého tvarohu
citronová kůra, špetka soli
rozinky namočíme do rumu
2 hrnky bezlepkové mouky (250ml) LABUMIX, DF
1 prášek do pečiva

Postup:
Žloutky vyšleháme s cukrem a přidáme olej, mléko, tvaroh, citronovou kůru a sůl. Nakonec prosejeme mouku s kypřícím práškem a rozinky. Těsto nakypříme vyšlehanými bílky. Vlijeme do důkladně vymazané a vysypané formy na beránka. Pečeme při 170°C asi 40 minut a poté můžeme odklopit víko a dopékat asi 10-20 minut.  


pátek 25. března 2016

Bezlepkový tvarohový mazanec (bez kynutí)

U nás se tradičně na Velikonoce peče beránek, ale vzhledem k tomu, že se vám snažím dát nějaké tipy na pečení, rozhodla jsem se i pro upečení zdravější verze klasického mazance s tvarohem, menším množství cukru a samozřejmě bez lepku. Je moc dobrý, s brusinkami a mandlemi. Přesně podle mého gusta. Zkuste ho.


Ingredience:
brusinky 
2 lžíce rumu
250 g měkkého tvarohu
1 vanilkový třtinový cukr (20g)
40 g medu
2 vejce (1 bílek si necháme na potření těsta)
40 g změklého másla
20g oleje
špetka soli, citronová kůra, šťáva (2 lžíce), muškátový oříšek
350 g bezlepkové mouky (200 g směs DF a 150 g pohanková)
kypřící prášek
mandle nasekané nebo plátky

Postup:
Brusinky si namočíme do rumu. Tvaroh si vyšleháme s cukrem, medem, vejci a olejem s máslem. Přidáme koření, naložené brusinky a nakonec prosejeme mouku s kypřícím práškem. Důkladně propracujeme a vytvarujeme. Bochánek vložíme na pečící papír potřeme bílkem a posypeme mandlemi. Vložíme do trouby a pečeme při 160-180°C cca 15 minut a poté můžeme vyzkoušet propečení špejlí. Dopékáme asi 30-45 minut a pokud by těsto bylo uvnitř syrové a povrch už zlatavý, tak přikryjeme bochánek alobalem a pečeme dokud nebudeme mít suchou špejli. 

středa 23. března 2016

Bezlepkový větrník na plechu

Bez lepku
Popravdě zrovna tyto druhy zákusků moc nemusím. Když si musím něco v cukrárně vybrat, většinou jdu po ovocných nebo tvarohových a totéž dělám i sama doma. Přesto velká část mé rodiny větrníky miluje. No a abych jim občas udělala radost, rozhodla jsem se zkusit větrník, ale na plechu. S tím, že jak karamelová šlehačka, tak karamelová poleva, prostě vše podomácku připravené a nic z pudingu nebo ze Salka. Mělo to velký úspěch.

Ingredience:
Odpalované těsto
230 g másla
750 ml vody
špetka soli
230 g směsi Labumix nebo DF 
9 vajec

Karamelová šlehačka:
250 g cukru krystal
50 g másla
400 ml šlehačky

Šlehačka:
500 ml smetany ke šlehání 
2 ztužovače šlehačky
1 vanilkový cukr

Karamelová poleva
200 g cukru krystal
plátek másla
200 ml horké vody

Postup:
Den předem si připravíme základ na karamelovou šlehačku. Máslo si v pánvi rozpustíme s cukrem na tmavý karamel. Nemícháme pouze občas zatřeseme s pánví. Poté do pánve nalijeme 200 ml šlehačky a necháme chvilku probublat. Následně stáhneme z plotny, nalijeme do mísy a dáme přes noc do lednice.
Na odpalované těsto si ve větším hrnci zahřejeme vodu se solí a máslem.Poté přisypeme mouku a provařujeme na mírném plameni, musíme hodně míchat (asi 5 minut) než se nám těsto nelepí na vařečku. Poté odstavíme z plotny a dáme vychladit. Do vychladlého těsta po jednom zašleháváme vajíčka. Těsto rozprostřeme na dva plechy vyložené pečícím papírem a dáme na 180-200°C péct do trouby. Prvních 15 minut nesmíme otevírat dvířka trouby a pečeme asi 30-40 minut. Těsto bude krásně křupavé. Po upečení dáme stranou opět vychladit. Pokud by těsto moc nabylo, tak přebytečné okraje seřízneme.
Příprava karamelového krému: Vytáhneme si z lednice základ na karamelovou šlehačku a vyšleháme ji s 200 ml smetany ke šlehání. Navrstvíme šlehačku na spodní plát těsta.
Příprava šlehačkového krému: Následně si vyšleháme další část krému - 2 smetany ke šlehání+ztužovač+vanilkový cukr. Umístíme ji na karamelovou šlehačku a přiklopíme vrchním plátem těsta.
Příprava karamelové polevy: Stejně jako u základu na karamelovou šlehačku si dáme v pánvi rozpustit cukr s máslem. Až nám hezky ztmavne, tak pánev dáme stranou a pomalu vlijeme vroucí vodu. Vložíme zpět na plotnu a trochu zatřeseme s pánvičkou, aby se směs dobře promísila. Polevu nalijeme na horní plát těsta a vše necháme dobře ztuhnout v lednici.

sobota 19. března 2016

Celozrnný koláč s ovocem a pudingem

Bez vajec a lepku
Už od malička mám moc ráda vanilkový puding prakticky v jakékoli podobě. Variaci na tento koláč jsem si sama vymyslela. Korpus jsem zapomněla osladit, tak jsem měla docela strach, že to nebude k jídlu, no kupodivu bylo. Ovoce krásně vsáklo a puding je také slaďounký, takže se chutě do cela hezky prolnuly. Co vám budu povídat je to báječná a zdravá snídaně. Bez laktózy by se dal také upravit, pokud bychom uvařili puding v rostlinném mléku a nepřidávali žádný krémový sýr. Každopádně vyzkoušejte, moc doporučuji.

Ingredience:
Na korpus
200 g pohankové mouky s ovesnými vločkami (půl na půl)
1 lžička skořice
3 lžíce kefíru
1 lžíce rumu
3-4 lžíce rozpuštěného kokosového oleje
pokud chcete přidejte 1 lžíci medu 
špetka soli

2 velké hrušky a jedno velké jablko
velká hrst rozinek
velká hrst mletých ořechů 
2 lžičky skořice

půl litru mléka
1 vanilkový puding Dr. Oetker Pravá vanilka
1 lžíce třtinového vanilkového cukru
1 lžíce rumu
1 Philadelphia

 Postup:
Suroviny na korpus smícháme a dáme do vymazané koláčové formy. Dáme do trouby na 10 minut na 180°C zapéct. Mezitím si nastrouháme ovoce a smícháme s rozinkami, ořechy a  skořicí. Hlavně šťávu nevymačkávejte, pěkně se vsákne do korpusu. Navrstvíme ovoce na upečený korpus. Puding si uvaříme podle návodu a zašleháme do něj krémový sýr. Navrstvíme jej na ovocnou směs a dáme dopéct do trouby na 15-20 minut.